Reklama

Reklama

Szef MSWiA: Będą zatrzymania ws. Marszu Niepodległości

Policja już namierza osoby propagujące treści faszystowskie podczas Marszu Niepodległości w 2017 r.; jestem przekonany, że w najbliższych dniach dojdzie do pierwszych zatrzymań - poinformował w czwartek w TVP Info szef MSWiA Joachim Brudziński.

Podkreślił równocześnie, że na Marsz Niepodległości przyszły m.in. rodziny, które świętowały odzyskanie niepodległości przez Polskę. "W ten sześćdziesięciotysięczny tłum weszła grupka, bodajże ośmiu - w mojej ocenie - prowokatorów, którzy rozwinęli transparenty, banery z treściami faszystowskimi" - powiedział minister.  

Reklama

Zapewnił, że "policja już ich namierza". "W najbliższych dniach, jestem przekonany, będą pierwsze zatrzymania" - powiedział.  

Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo ws. publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym, etnicznym czy rasowym podczas Marszu Niepodległości. W grudniu powołana została w komendzie stołecznej policji specjalna grupa śledcza, mająca ustalić tożsamość osób, które podczas Marszu używały haseł i transparentów mających charakter "mowy nienawiści". Do wszystkich komend wojewódzkich policji w kraju - w celu ustalenia tożsamości - rozesłano wizerunki 8 osób.  

11 listopada pod hasłem "My chcemy Boga" ulicami Warszawy w Marszu Niepodległości przeszło - jak szacuje policja - ok. 60 tys. osób. Uczestnicy demonstracji, oprócz polskich flag, nieśli także transparenty, na których widniały np. hasła: "Wszyscy różni, wszyscy biali" czy "Europa tylko dla białych". Pojawiły się także doniesienia o wykrzykiwaniu haseł takich jak "Sieg Heil", "Biała siła", "Żydzi won z Polski" i "Usunąć żydostwo z władzy".  

Do prokuratury trafiły zawiadomienia dotyczące organizatorów marszu i osób niosących te transparenty. W zawiadomieniach wskazywano na propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym.  

Szef MSWiA o "obchodzących" urodziny Hitlera: To margines

Brudziński odniósł się również do sprawy "obchodów" 128 rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego, którą ujawnił "Superwizjer" TVN24.  

"Trzeba być skończonym - przepraszam za te słowa - idiotą, aby dzisiaj w Polsce ubierać się w mundur SS-manna, aby następnie gdzieś w krzakach, w lesie świętować urodziny Hitlera, przywódcy niemieckiego hitleryzmu, niemieckiego nazizmu" - podkreślił minister.  

Jak dodał, w Polsce takie zachowanie to margines. Jego zdaniem politycy, którzy to podważają, szkodzą Polsce "w wymiarze wizerunkowym".   W tej sprawie ABW na polecenie gliwickiej prokuratury zatrzymała sześć osób. Pięć z nich usłyszało już zarzuty dotyczące propagowania nazistowskiego ustroju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje