Reklama

Reklama

Szef KGP o strzelaninie w Wiszni Małej: Działania zgodne ze sztuką policyjną

- Na tę chwilę nie definiujemy błędu w organizacji działań policji, oceniamy je jako zgodne ze sztuką policyjną i taktyką ​- powiedział nadinspektor Jarosław Szymczyk, szef Komendy Głównej Policji, na konferencji prasowej po nocnej strzelaninie w miejscowości Wisznia Mała, w której zginął antyterrorysta.

Do tragicznych w skutkach wydarzeń doszło około północy z soboty na niedzielę w miejscowości Wisznia Mała, w powiecie trzebnickim. Doszło do wymiany ognia między policją a przestępcami próbującymi włamać się do bankomatu. 

W strzelaninie zginął jeden policjant, a trzech zostało rannych. Śmierć poniósł też jeden z napastników. Drugi bandyta został zatrzymany. 

"Z tych wstępnych ustaleń, wstępnych sprawdzeń nie definiujemy błędów w organizacji tych działań. Oceniamy je zgodnie ze sztuką policyjną i z taktyką działań tego typu sytuacjach" - powiedział szef KGP w niedzielę na konferencji prasowej.

Reklama

"Jeśli chodzi o przebieg tego zdarzenia, cały czas trwają na miejscu czynności zwiane z zabezpieczeniem śladów, czynności dochodzeniowo-śledcze pod nadzorem prokuratury, z udziałem biegłych sądowych i biegłych z laboratoriów kryminalistycznych" - powiedział Szymczyk.

"Zbieramy ślady, zabezpieczamy je, żeby w pełni udokumentować przebieg tego zdarzenia. Są również na miejscu funkcjonariusze, którzy wykonują czynności kontrolne pod względem sprawdzenia procedur, które zostały zastosowane przy tych działaniach" - tłumaczył. 

Kim był napastnik?

"Zabity napastnik miał 42 lata. Mieszkaniec województwa wielkopolskiego, wielokrotnie notowany w naszych systemach za przestępstwa przeciwko mieniu, przestępczość związaną z kradzieżami pojazdów, włamaniami, a także notowany w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej" - powiedział na konferencji prasowej Komendant Główny Policji.

Policja zatrzymała też współsprawcę tego przestępstwa, który czekał w zaparkowanym nieopodal samochodzie. To 41-letni mieszkaniec województwa pomorskiego, również notowany za przestępstwa przeciwko mieniu i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

"W wyniku podjętych dalszych działań zatrzymaliśmy trzecią osobę związaną z tymi dwoma sprawcami, której nie było na miejscu zdarzenia, ale widzieliśmy wcześniej, że współpracuje z tymi dwoma osobami. To mieszkaniec powiatu legionowskiego. W tej chwili trwają z zatrzymanymi czynności" - mówił szef policji.

Szymczyk przekazał, że ok. godziny 23 w sobotę policja uzyskała informację, że ma miejsce próba włamania do bankomatu, wolnostojącego, obudowanego kontenerem, w miejscowości Wisznia Mała (Dolnośląskie).

"Bandyta bez skrupułów otworzył ogień"

"Sprawca po wyłamaniu drzwi kontenera dostał się na zaplecze tego bankomatu; zamknął się w kontenerze i próbował dokonać włamania do bankomatu" - tłumaczył Szymczyk.

Jak mówił, z uwagi na fakt, że tego typu przestępstw często dokonuje się z użyciem materiałów wybuchowych, postanowiono o użyciu samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego policji, szkolonych i przygotowywanych do zatrzymywania najbardziej niebezpiecznych przestępców.

"Na miejsce udały się dwie drużyny z tegoż pododdziału, czyli 12 funkcjonariuszy, którzy postanowili dokonać zatrzymania sprawcy wewnątrz kontenera. Kiedy podchodzili do kontenera, drzwi wejściowe zostały otwarte i bez żadnych skrupułów przebywający wewnątrz bandyta otworzył do funkcjonariuszy ogień z broni automatycznej" - mówił Szymczyk.

Dodał, że na czele grupy funkcjonariuszy policji, szedł policjant z tarczą balistyczną. "Niestety siła strzałów, które trafiły w tarczę, była tak duża, że spowodowała odrzucenie tego policjanta i częściowe odsłonięcie pozostałej grupy policjantów. W tym momencie prawdopodobnie strzały dosięgły pozostałych funkcjonariuszy. Policjanci odpowiedzieli również ogniem, co spowodowało, że bandyta w kontenerze zginął na miejscu" - powiedział szef KGP.

Jarosław Szymczyk zapewnił, że rodzina zabitego policjanta otoczona jest pomocą psychologiczną i wszelkim wsparciem. 

Zginął funkcjonariusz z 14-letnim stażem w policji

"Najbliższym została udzielona pomoc psychologiczna, cały czas jest udzielana. Udzielimy bliskim wszelkiego możliwego wsparcia, jakie tylko będzie potrzebne. To wsparcie również zapewnił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Jesteśmy z najbliższymi, wspieramy ich jak tylko możemy" - mówił komendant w niedzielę na konferencji prasowej we Wrocławiu.

Podkreślił, że to smutny dzień dla dolnośląskiej i całej polskiej policji, ponieważ zginął na służbie kolega-policjant, który do końca wypełnił ślubowanie policyjne.

40-letni funkcjonariusz służył w policji od 14 lat, a od ośmiu pełnił służbę w Samodzielnym Pododdziale Antyterrorystycznym Policji we Wrocławiu. Osierocił dwójkę dzieci w wieku 8 i 12 lat.

Szymczyk poinformował, że stan trzech rannych w strzelaninie policjantów nie zagraża ich życiu. Jeden został postrzelony w biodro, drugi w dłoń i obaj przebywają w szpitalu. Trzeci z funkcjonariuszy, ranny w udo, po opatrzeniu został przez lekarzy zwolniony do domu.

"Tym funkcjonariuszom i ich rodzinom również zapewniamy wszelkie potrzebne wsparcie" - dodał Szymczyk.

Reakcja premier Szydło

Pomoc dla rodziny zastrzelonego policjanta zapowiedziała już premier Beata Szydło. 

"Rodzinę zamordowanego Policjanta otoczymy opieką. Podjęłam decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla Jego żony i dzieci. Łączę się z Nimi w bólu" - napisała na Twitterze szefowa rządu. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje