Reklama

Reklama

Szef episkopatu napisał list do pobitego księdza

"Moje najwyższe zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty nienawiści wobec ludzi wierzących, w tym wobec kapłanów oraz akty profanacji obiektów sakralnych, miejsc i przedmiotów kultu, tak ważnych dla katolików w Polsce" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do ks. Aleksandra Ziejewskiego, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, który został pobity w niedzielę 28 lipca.

Przypomnijmy, że ks. Aleksander Ziejewski został zaatakowany w niedzielę w zakrystii szczecińskiej Bazyliki św. Jana Chrzciciela. Przygotowywał się w niej do odprawienia wieczornej mszy świętej.

List przewodniczącego KEP do pobitego kapłana

Reklama

Poniżej publikujemy list, jaki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do ks. Aleksandra Ziejewskiego:

"Czcigodny Księże Prałacie Dziekanie,

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o fizycznej napaści na osobę Księdza Prałata, do której doszło w minioną niedzielę w kościele św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

Przesyłam wyrazy solidarności i duchowego wsparcia oraz zapewnienia o mojej modlitwie również dla współpracowników Księdza Dziekana, którzy ucierpieli w ataku.

Moje najwyższe zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty nienawiści wobec ludzi wierzących, w tym wobec kapłanów oraz akty profanacji obiektów sakralnych, miejsc i przedmiotów kultu, tak ważnych dla katolików w Polsce.

Ze smutkiem dostrzegam eskalację wrogich zachowań wobec ludzi wierzących, w tym stosowanie przemocy symbolicznej i fizycznej. Choć w społeczeństwie pluralistycznym różnice światopoglądowe są oczywistością, nigdy nie mogą być usprawiedliwieniem dla tego typu nieludzkich czynów.

Sprawców wzywam do opamiętania, a wszystkich ludzi dobrej woli proszę o modlitwę w intencji Kościoła oraz w intencji tych, którzy dopuszczają się podobnych aktów nienawiści.

Księdzu Prałatowi serdecznie dziękuję za gorliwą i pełną ofiary posługę, życząc szybkiego powrotu do pełni sił.

Z wyrazami szacunku, przesyłam pasterskie błogosławieństwo,

Abp Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski".

Ksiądz i kościelny trafili do szpitala

Ks. Ziejewski oraz pracownik parafii, który także został zaatakowany, po zajściu trafili do szpitala. Rany wymagały interwencji chirurgicznej, ale nie stanowiły poważnego zagrożenia dla życia. 

Napastnicy, którzy zostali zatrzymani przez policję, mieli twierdzić, że chcą odprawić mszę. Sierżant Paweł Pankun z Komendy Miejskiej w Szczecinie poinformował, że mężczyźni przebywają w policyjnej izbie zatrzymań. Podkreślił, że wszystkich trzech sprawców napaści udało się policjantom zatrzymać w ciągu półtorej godziny. Mężczyźni są znani policji - byli wcześniej notowani.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że Prokuratura Krajowa obejmie nadzorem śledztwo w sprawie niedzielnego ataku.

Ks. Ziejewski od 35 lat posługuje w Szczecinie. W ubiegłym roku, podczas uroczystej sesji Rady Miasta, został odznaczony medalem za zasługi dla Szczecina.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy