Reklama

Reklama

Szczerski: Prozachodnia orientacja Ukrainy jest w interesie Europy Środkowo-Wschodniej

W interesie krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest prozachodnia orientacja Ukrainy - powiedział piątek w dyskusji panelowej podczas X Forum Europa-Ukraina minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister wziął udział w panelu nt. stosunku krajów bałtyckich i Grupy Wyszehradzkiej do agresji Rosji na Ukrainę. Oprócz niego udział w dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele m.in. Węgier, Czech i Łotwy.

Reklama

- Musimy to szanować, że Ukraina ma prozachodnią orientację. To leży w naszym interesie, żeby Ukraina była prozachodnia. Musimy szanować, respektować decyzje ukraińskie w sensie geopolitycznym - powiedział Szczerski.

Jego zdaniem, trzeba "pomagać Ukrainie w budowaniu państwa". - Ukraina powinna być skutecznym państwem, jeżeli chce przetrwać, jeżeli chce sobie zapewnić zorientowanie na Zachód. Dlatego potrzebna jest pomoc ze strony regionu, wspólnoty międzynarodowej - podkreślił prezydencki minister.

Według niego, sankcje wobec Rosji "nie są narzędziem gospodarczym tylko prawnym".

"Nie oceniajmy sankcji według względów gospodarczych"

- To jest odpowiedź prawna, a nie gospodarcza. Nie możemy oceniać sankcji według efektów, czy skutków gospodarczych. Sankcje są narzędziem prawnym w społeczności międzynarodowej, która działa zgodnie z prawem międzynarodowym w stosunku do państwa, które łamie prawa międzynarodowe. Nie oceniajmy sankcji według względów gospodarczych - zaznaczył.

W ocenie Szczerskiego, kraje regionu powinny w stosunku do Ukrainy zajmować wspólne stanowisko.

O konieczności jednomyślności mówiła też sekretarz parlamentarny MSZ Łotwy Zanda Kalnina-Lukasevica.

Z kolei wiceprzewodniczący komisji zagranicznej Zgromadzenia Narodowego Węgier Mihaly Balla powiedział, że jego kraj w ostatnich dwóch latach m.in. przekazał na wsparcie Ukrainy 4 mld euro oraz stworzył fundusz stypendialny dla 1000 osób. - Jesteśmy zainteresowani, żeby Ukraina była krajem stabilnym - powiedział Balla.

"Sankcje muszą być kontynuowane"

Przewodniczący komisji zagranicznej Zgromadzenia Narodowego Czech Karel Schwarzenberg, odnosząc się do kwestii sankcji zaznaczył, że w jego kraju mimo, że niektórzy przedsiębiorcy, m.in. producenci rolni, w wyniku sankcji ponieśli straty "nie ma wątpliwości, że sankcje muszą być kontynuowane".

W X Forum Europa-Ukraina, które odbywa się w Jasionce koło Rzeszowa, bierze udział ok. tysiąca uczestników. Zorganizowano niemal 40 paneli dyskusyjnych. W sobotę drugi dzień obrad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje