Reklama

Reklama

Szczepienie dzieci nie będzie obowiązkowe?

Epidemiolodzy i posłowie proponują, by nie karać rodziców, którzy nie chcą korzystać z darmowych i obowiązkowych szczepionek - donosi "Metro".

Jak wylicza gazeta, w pierwszych dwóch latach życia dziecko szczepi się obowiązkowo na dziesięć zakaźnych chorób. Jeśli się tego nie zrobi, sanepid może ukarać opiekunów grzywną 1,5 tys. zł.

Reklama

Mimo tego przybywa rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2011 r. było już ponad 3 tys. takich osób. Wskazują one m.in., że szczepienia są bolesne i osłabiają odporność dziecka oraz wywołują alergie i grożą powikłaniami.

Znaleźli oni wsparcie w sejmowej komisji zdrowia, która w czwartek zajmie się projektem ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. Jak mówi rzecznik GIS Jan Bondar, pojawiają się sygnały, że kilku posłów komisji chce wnieść poprawkę znoszącą kary za unikanie szczepień. Jeśli się pojawi, to taki pomysł poprzemy - zapowiada. I podkreśla: przymus prawny w promowaniu profilaktyki to anachronizm.

Za jest też krajowy konsultant ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński. Zamiast karać, zwalczajmy pseudonaukowe teorie o szkodliwości szczepionek - apeluje.

FORUM: Szczepić czy nie szczepić?

Dowiedz się więcej na temat: szczepienia | szczepienie dziecka | szczepienie dzieci | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne