Reklama

Reklama

Świętokrzyskie: Konflikt w PiS. Wystąpią z partii?

Europoseł Jacek Włosowicz i senator Grzegorz Banaś kontestują decyzję Komitetu Politycznego PiS o rozwiązaniu świętokrzyskiego zarządu tej partii. Posłanka Beata Kempa - ustanowiony pełnomocnik świętokrzyskiego PiS - zaprasza ich do współpracy.

Kempa spotkała się dziś z działaczami PiS w Świętokrzyskiem. Po tym spotkaniu, na jej konferencji prasowej, europoseł Jacek Włosowicz i senator Grzegorz Banaś, oświadczyli, że "decyzja Komitetu Politycznego jest dla nich nie do przyjęcia". Żaden z nich nie powiedział jednak otwarcie, że występuje z PiS, żaden nie ujawnił też swoich planów politycznych.

Reklama

- Jeśli można cokolwiek zmienić w kraju, to tylko wtedy, gdy wygramy te wybory parlamentarne. Potrzebujemy dobrej, zwartej i rozdyskutowanej - ale na temat państwa polskiego i jego słabości - struktury, i ja do tej dyskusji zapraszam - powiedziała Kempa zwracając się do parlamentarzystów. Jak mówiła, rozumie, że ich wystąpienia mogły być wynikiem "jakiegoś rozżalenia, może sytuacji, która nie jest dla nich komfortowa".

Według Włosowicza, Komitet Polityczny powinien pamiętać o roli i dorobku Przemysława Gosiewskiego w świętokrzyskim PiS, a - jak uważa europoseł - nie pamiętał, przez co "wbił klin w organizację świętokrzyską". - Nie wiem dlaczego, czy nie widział jego zasług i jego pracy. Jest nam ogromnie przykro, że taki nierozważny mamy obecnie Komitet Polityczny - mówił.

Banaś powiedział, że decyzja Komitetu Politycznego rozbija struktury PiS w Świętokrzyskiem, dlatego uważa ją za niedobrą dla całego regionalnego środowiska i dla działaczy. - Bardzo instrumentalnie zostaliśmy potraktowani. Nikt nie zechciał - choćby przez ostatnie trzy tygodnie - zapytać, porozmawiać, jak wygląda sytuacja z drugiej strony; słuchano tylko jednego kanału informacyjnego - ocenił.

Jeden ze świętokrzyskich parlamentarzystów PiS, prosząc dziennikarzy o nieujawnianie jego nazwiska, wyjaśnił w kuluarach dziennikarzom, że Banaś i Włosowicz uchodzili za najbliższych współpracowników Gosiewskiego, założyciela i lidera PiS w Świętokrzyskiem, który 10 kwietnia zeszłego roku zginął w katastrofie smoleńskiej.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudzinski powiedział po południu, że władze partii nie podjęły wobec senatora Banasia i europosła Włosowicza żadnych decyzji. Podkreślił, że ewentualne wnioski o ich ukaranie musi podjąć posłanka Kempa.

Kempa poinformowała dziennikarzy, że będzie miała "decyzyjny wpływ" na kształt list wyborczych do Sejmu i Senatu, na regionalny program wyborczy partii oraz jej strategię wyborczą. Zapowiedziała też, że wybory zarządu wojewódzkiego i prezesa PiS odbędą się w Kielcach po wyborach parlamentarnych.

Jak podkreśliła posłanka, nadrzędną kwestią jest Polska i wygranie wyborów przez PiS; wszystkie prywatne interesy nie mają absolutnie żadnego znaczenia. - Ja jestem wrogiem wszelkiego rodzaju gier pałacowych, myślę, że będziemy stanowić bardzo dobrą drużynę - podsumowała.

O tym, że zasiadająca w Komitecie Politycznym PiS posłanka Beata Kempa została nowym liderem świętokrzyskich struktur partii poinformował w poniedziałek rzecznik PiS Adam Hofman. Decyzję o powołaniu Kempy na pełnomocnika PiS w Świętokrzyskiem podjął prezes partii Jarosław Kaczyński.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne