Reklama

Reklama

Święto narodowe 27 grudnia? Andrzej Duda: Bohaterom to się należy

Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że projekt ustawy wprowadzającej święto narodowe 27 grudnia niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu. Tego dnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie.

- Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali - powiedział prezydent. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby projekt ustawy wprowadzającej nowe święto narodowe poświęcone powstaniu wielkopolskiemu "niezwłocznie" znalazł się na biurku marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Andrzej Duda powiedział, że jest dla niego wielką satysfakcją, iż może wraz z przedstawicielami wielkopolskich samorządów i instytucji wnioskować o ustanowienie tego święta.

- Mam nadzieję, że będziecie państwo - a my razem z państwem - mogli obchodzić narodowe święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego 27 grudnia już tego, 2021 roku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tak właśnie się stało - zapewnił prezydent.

Reklama

O ustanowienie nowego święta państwowego zabiegają wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. W poniedziałek pomysłodawcy przedsięwzięcia przekazali prezydentowi apel w tej sprawie.

Duda powiedział, że jest dla niego wielką satysfakcją, iż może wraz z nimi wnioskować o ustanowienie tego święta.

Zwycięskie powstanie

Jak podkreślił Andrzej Duda, powstanie wielkopolskie jest wielkim i ważnym - choć trochę zapomnianym - powstaniem. Dodał, że umożliwiło przyłączenie do Polski ziem, na których zrodziła się nasza państwowość. Zaznaczył, że bez ziem włączonych wtedy do Polski, a będących kolebką państwa Polan - nie ma Rzeczypospolitej.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje