Reklama

Reklama

Światowy Dzień Astmy i Alergii

Prawie połowa Polaków cierpi z powodu różnego rodzaju alergii. Co piąty Polak jest uczulony na pyłki drzew i traw, a co czwarty na roztocza kurzu. Lekceważona i nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej - przypominają eksperci w Światowym Dniu Astmy i Alergii.

Wiosna to szczególnie trudny czas dla alergików, bo w powietrzu unoszą się pyłki roślin, które podrażniają układ oddechowy. Objawy nasilają się w dni słoneczne, kiedy w powietrzu jest wysokie stężenie alergenu - wyjaśnia doktor Piotr Rapiejko z Wojskowego Instytutu Medycznego. Może wtedy wystąpić gwałtowny napad kichania, wodnista wydzielina z nosa, świąd, blokada nosa oraz łzawienie i zaczerwienienie oczu.

Alergolog doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego dodaje, że alergia bardzo często prowadzi do astmy. Trzy czwarte przypadków astmy ma podłoże alergiczne, a jedna czwarta to efekt częstych infekcji układu oddechowego i życia w zanieczyszczonej atmosferze.

Astma jest bardzo groźną chorobą dolnych dróg oddechowych, która objawia się napadami duszności, kaszlem i świszczącym oddechem.

Według szacunków ekspertów na astmę w Polsce cierpi około 4 milionów osób, jednak połowa z nich nie wie, że jest chora i nie leczy się.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy