Reklama

Reklama

"Sukces uczniów zawdzięczamy zaangażowaniu nauczycieli"

"Sukces uczniów zawdzięczamy pracy i zaangażowaniu nauczycieli, którzy od wielu lat zmieniają polską szkołę" - napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w liście do nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zapowiedziała nowy system wsparcia nauczycieli.

"Dzień Edukacji Narodowej, upamiętniający powstanie Komisji Edukacji Narodowej, to święto wszystkich osób odpowiedzialnych za kształcenie dzieci i młodzieży: nauczycieli, pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych" - przypomniała Szumilas w liście.

Reklama

"Od wielu lat zmieniacie Państwo polską szkołę. Dobre efekty Waszej pracy potwierdzają międzynarodowe badania PISA (Programme for International Student Assessment)" - napisała minister do nauczycieli.

Zaznaczyła, że wyniki osiągane przez polskich piętnastolatków w kolejnych edycjach tych badań, dokumentują systematyczny wzrost umiejętności uczniów w naszym kraju. W 2000 r. były one niższe od średniej krajów należących OECD, a już w 2009 r. - znacznie od niej wyższe. W tym czasie zmniejszył się też odsetek uczniów o bardzo niskim poziomie kompetencji w czytaniu i interpretacji - z 23 do 15 procent. "Polska jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, któremu udało się osiągnąć wyraźny postęp w tym obszarze" - podkreśliła Szumilas.

"Sukces uczniów zawdzięczamy państwa pracy i zaangażowaniu" - oceniła Szumilas.

"Przed nami nowy etap wdrażania zmian: reforma programowa systemu edukacji, zmiany w kształceniu ponadgimnazjalnym i zawodowym, nowa formuła egzaminów zewnętrznych, a także obniżenie wieku szkolnego i pełne upowszechnienie edukacji przedszkolnej" - przypomniała. Zapowiedziała, że w ich wprowadzaniu pomoże nowoczesny system wsparcia szkół. Jak wyjaśniła, jego istotą będzie odejście od jednorazowych kursów doskonalących, na rzecz stałego wspierania nauczycieli w rozwiązywaniu najważniejszych problemów szkół i uczniów.

Minister edukacji przypomniała także, że w tym roku zainicjowany został proces cyfryzacji szkół. "Pilotaż rządowego programu 'Cyfrowa szkoła' nie ogranicza się wyłącznie do wyposażenia ponad 400 placówek w sprzęt multimedialny. Przewiduje również nowoczesny sposób szkolenia nauczycieli, uwzględniający stałą pomoc we wdrażaniu technologii informatyczno-komputerowych w nauczaniu wszystkich przedmiotów" - napisała. Szumilas zaznaczyła, że równocześnie trwają prace nad przygotowaniem darmowych podręczników elektronicznych do 14 przedmiotów oraz e-materiałów edukacyjnych.

"Powstanie system pozwalający efektywnie wykorzystać możliwości współczesnej techniki dla podniesienia jakości kształcenia. Wierzę, że nowe wyzwania będą dla państwa źródłem satysfakcji, a dla waszych uczniów - sukcesów edukacyjnych" - zapewniła.

Podziękowała nauczycielom za codzienny wysiłek wkładany w podnoszenie jakości kształcenia, rozpoznawanie potrzeb każdego ucznia oraz dbanie o jego rozwój, a także za troskę o dobro dziecka i otwartość na zmiany, wynikające z potrzeb współczesnego świata.

"Z okazji dzisiejszego święta życzę państwu satysfakcji z wykonywanej pracy i kolejnych sukcesów waszych podopiecznych. Niech będą one dla państwa dodatkową nagrodą i motywacją do dalszych działań podejmowanych na rzecz rozwoju polskiej edukacji" - napisała Szumilas.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej na stronie internetowej MEN opublikowano także krótki filmik, w którym minister dziękuje nauczycielom, wychowawcom i samorządowcom za to, że "pozwalają młodzieży rozwinąć skrzydła i spełniać marzenia".

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

POLECAMY:

RMF24: Szkoła w domu. Przybywa rodziców, którzy wybierają edukację domową

Dowiedz się więcej na temat: Szumilas

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne