Reklama

Reklama

Straż pożarna: Ponad 500 interwencji ze względu na pogodę

Do godz. 15 w sobotę ze względu na pogodę strażacy interweniowali 565 razy, z czego 135 interwencji dotyczyło województwa opolskiego - przekazał rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.


Jak dodał, szczególnie trudna sytuacja panuje w miejscowości Korfantów.

"W tej chwili w woj. opolskim w miejscowości Korfantów woda przepełnia stawy hodowlane, zagrożone zalaniem są cztery domy jednorodzinne, strażacy umacniają wały, na miejscu jest dziewięć jednostek straży pożarnej" - przekazał rzecznik KG PSP.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla większości kraju ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w sobotę przed możliwym wystąpieniem burz z gradem i przed silnym wiatrem w czterech województwach. Chodzi o Mazowsze, Warmię i Mazury, Podlasie oraz województwo lubelskie. Alert RCB dotyczy również województwa dolnośląskiego, gdzie możliwe jest wystąpienie intensywnych opadów deszczu.

Reklama

Obfite opady nad całym województwem opolskim

W wyniku obfitych opadów deszczu nad całym województwem opolskim i na terenie polsko-czeskiego pogranicza, podniosły się poziomy wód na kilku rzekach w regionie. Według danych Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego stany alarmowe zostały przekroczone na rzece Prudnik w Prudniku, Złotym Potoku w Jarnołtówku i Ścinawie Niemodlińskiej w Niemodlinie. Stan ostrzegawczy osiągnęła rzeka Prosna w Gorzowie Śląskim.

Jak powiedział dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, według ostatnich danych woda przekroczyła poziom alarmowy na rzece Biała Głuchołaska w miejscowości Głuchołazy. Poziom Odry nie przekroczył stanów ostrzegawczych.

Do tej pory wzbierająca w lokalnych rzekach woda nie zagraża życiu i mieniu mieszkańców regionu. W Korfantowie strażacy umacniają wały miejscowego stawu hodowlanego, który w wyniku długotrwałego deszczu osłabił się na tyle, że istniało ryzyko konieczności ewakuacji mieszkańców z przyległych posesji. Według dyżurnego KW PSP, obecnie sytuacja jest już opanowana.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne