Reklama

Reklama

Strajk Kobiet. Posłowie KO apelują do Przemysława Czarnka

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Krystyna Szumilas i Konrad Frysztak zażądali we wtorek (3 listopada), by szef MEiN Przemysław Czarnek wycofał się z decyzji o zbieraniu informacji na temat udziału nauczycieli i uczniów w protestach. - Minister nie ma prawa zbierać informacji o poglądach - oświadczyli posłowie.

Reklama


Pismo do kuratorów

Reklama

Krystyna Szumilas poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wysłał pisma do kuratorów oświaty z prośbą o informacje o nauczycielach i uczniach, biorących udział w protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

- Mnie to przypomina czasy PRL, gdy właśnie kuratoria oświaty były zbrojnym ramieniem tamtej władzy i policją polityczną. Dziś pan minister Czarnek z kuratoriów oświaty robi policję polityczną, bez podstawy prawnej usiłuje zdobyć informacje na temat poglądów i działalności nauczycieli i uczniów - podkreśliła Szumilas.

Jak zauważyła "to rodzice są odpowiedzialni za swoje dzieci i decydują o tym, czy dziecko może czy nie może wziąć udziału w proteście".

Prawo rodziców

- Rodzice mają prawo do wychowania swojego dziecka zgodnie ze swoimi poglądami i swoim sposobem widzenia świata, a pan minister Czarnek nie ma prawa zbierać informacji o osobistych poglądach nauczycieli i uczniów - podkreśliła posłanka. - Żądamy od pana ministra Czarnka wycofania się z tej decyzji - apelowała Szumilas.

Jej zdaniem minister powinien zająć się w pierwszej kolejności poprawą nauczania zdalnego w szkołach, a nie ideologią i "straszeniem nauczycieli".

Wykluczenie z lekcji

Konrad Frysztak przywołał przykład nauczyciela matematyki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Szydłowcu, a zarazem - jak powiedział - "aparatczyka i radnego PiS", który wykluczył pełnoletnią uczennicę ze zdalnej lekcji za to, że na swoim awatarze miała logo Strajku Kobiet.

Poinformował, że w tej sprawie podjął interwencję poselską i zapytał dyrektora zespołu szkół, na jakiej podstawie uczennica została wykluczona. - Zawieszenie ucznia w pracach i czynnościach to jest decyzja dyrektora szkoły, a nie nauczyciela, a takiej decyzji dyrektor nie podejmował - podkreślił poseł

- Jest też pytanie do Przemysława Czarnka, w jaki sposób będzie rozliczał tego nauczyciela, czy również zostanie pociągnięty do odpowiedzialności przed komisją dyscyplinarną? - pytał Frysztak.

Poseł KO podkreślał, że "szkoły są wolne wyłącznie od polityki, a nie od światopoglądu", a trwające demonstracje "to nie jest ruch polityczny, to oddolna inicjatywa Polek i Polaków". 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje