Reklama

Reklama

Stan wyjątkowy. Jest zgoda prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda zgodził się na wprowadzenie stanu wyjątkowego w części województw lubelskiego i podlaskiego - przekazał Błażej Spychalski, rzecznik głowy państwa. O taką decyzję wystąpiła we wtorek Rada Ministrów ze względu na sytuację przy granicy z Białorusią.

Jak uściślił Spychalski, rozporządzenie o stanie wyjątkowym zostało wydane na okres 30 dni i wejdzie w życie z dniem publikacji. - Wniosek rządu był bardzo wnikliwie analizowany z udziałem prezydenckich doradców. Dyskusje (na ten temat) odbywały się m.in. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego - mówił rzecznik.

Przypomniał, że dokument trafi teraz do marszałek Sejmu. - Zgodnie z Konstytucją, takie rozporządzenie musi być poddane głosowaniu oraz dyskusji w izbie niższej - powiedział Spychalski.

Spychalski: Wojsko i straż graniczna zyska więcej kompetencji

Jak przyznał rzecznik, Andrzej Duda "musiał wyważyć dwa rodzaje dóbr: bezpieczeństwo państwa i jego granic, a jednocześnie swobody obywatelskie". - Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego da nieco więcej kompetencji straży granicznej i wojsku. Jednocześnie prezydentowi zależało, aby te rozwiązania były jak najmniej dotkliwe dla obywateli - wyjaśniał. 

Reklama

Spychalski ocenił, że "sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna". - My jako Polska, która jest odpowiedzialna za swoje granice, ale też za wschodnią granicę Unii Europejskiej, musimy podejmować takie decyzje i zapewnić bezpieczeństwo naszemu państwu i UE - powiedział rzecznik prezydenta.

Następnie przypomniał, że podobne decyzje podjęły też przez inne państwa. Wymienił Litwę i Łotwę. - (Zdecydowały się na nie) właśnie po to, żeby maksymalnie chronić granice. Stąd też takie decyzje podejmujemy my, ale też nasi sąsiedzi - stwierdził Błażej Spychalski.

Stan wyjątkowy. W których miejscowościach?

Stan wyjątkowy zostanie wprowadzony w wąskim pasie przygranicznym o szerokości 3 km. Będzie dotyczył 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim. Ich pełną listę znajdziesz TUTAJ.

Stan wyjątkowy. Jakie ograniczenia?

We wniosku do prezydenta Rada Ministrów wniosła o zastosowanie w częściach woj. podlaskiego i lubelskiego poniższych ograniczeń. Prezydent Andrzej Duda zgodził się na wszystkie.

- zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń;

- zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;

- obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (w przypadku niepełnoletnich - legitymacji szkolnej);

- zakaz przebywania w ustalonym czasie w ustalonych miejscach, obiektach i obszarach;

- zakaz fotografowania i nagrywania określonych miejsc, obiektów i obszarów;

- zakaz noszenia broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych;

- ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

W specjalnym komunikacie opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta wyjaśniono, że "określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe".

Polska i państwa bałtyckie: Białoruś zorganizowała przerzut migrantów

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje