Reklama

Reklama

Sprawa Józefa Piniora. Prokurator żąda surowszej kary

3,5 roku więzienia za korupcję dla Józefa Piniora, byłego senatora Platformy Obywatelskiej, zażądał prokurator w procesie apelacyjnym. Przed rokiem sąd pierwszej instancji skazał go na 1,5 roku więzienia bez zawieszenia. Ogłoszenie wyroku wyznaczono na 3 marca.

Były senator klubu PO Józef Pinior oraz jego asystent Jarosław Wardęga (obaj godzą się na podawanie nazwisk - red.) byli oskarżeni i zostali w lutym 2020 roku przez Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście skazani za to, że przyjęli łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G. 

Reklama

Korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł mieli im obiecać, a wręczyć sześć tys. zł i pięć tys. zł kolejni dwaj biznesmeni.

Pieniądze były m.in. wpłacane bezpośrednio na konto Piniora oraz przesyłane pocztą. Innym dowodem w sprawie były nagrania z podsłuchanych rozmów, podczas których oskarżeni domagają się wpłat i przelewów. Oskarżeni twierdzili, że były to pożyczki, a nie łapówki. Natomiast Pinior podkreślał, że jego interwencje w urzędach nie były uzależnione od tych korzyści majątkowych.

W czwartek przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu rozpoczął się proces apelacyjny. Prokurator zażądał zarówno dla Piniora jak Wardęgi surowszej, wyższej kary - po trzy lata i sześć miesięcy więzienia bez zawieszenia.

Pinior nie przyznał się do winy, podobnie jak i jego były asystent. W mowach końcowych prosili sąd o uniewinnienie lub o ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd I instancji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy