Reklama

Reklama

Spotkanie prezydentów Polski i Węgier

W Piotrkowie Trybunalskim spotkają się dziś prezydenci Polski i Węgier. Dwudniowe rozmowy Andrzeja Dudy i Jánosa Ádera odbędą się w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że nieprzypadkowo na miejsce spotkania wybrano Piotrków Trybunalski. To właśnie tam polsko-węgierski król Stefan Batory ustanowił trybunał koronny.

Krzysztof Szczerski dodał, że spotkanie prezydentów będzie dotyczyło nie tylko historii, a przede wszystkim spraw politycznych. Jest to jedna z pierwszych podróży Jánosa Ádera po wyborze na drugą kadencję. Rozmowy mają podkreślić znaczenie współpracy środkowoeuropejskiej i wspólnego zainteresowanie, aby ta część UE i NATO była obecna w polityce międzynarodowej.

Reklama

Prezydencki minister dodał, że kontakty polsko-węgierskie wymagają obecnie dialogu. "Rozumiemy się w niektórych sprawach bez słów, a w niektórych sprawach powinniśmy rozmawiać więcej" - zaznaczył.

Na początku marca Węgry razem z 26 innymi państwami Unii poparły kandydaturę Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej wbrew stanowisku Warszawy. Wcześniej Viktor Orban zapowiadał wstrzymanie się od głosu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne