Reklama

Reklama

Sondaż Ipsos: PiS na prowadzeniu, ale bez sejmowej większości

Prawo i Sprawiedliwość nadal zdecydowanie prowadzi w sondażach. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować aż 33 procent ankietowanych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP. Drugie miejsce zajęła Nowoczesna Ryszarda Petru, która odnotowała największy, bo aż ośmiopunktowy wzrost. Obecnie cieszy się poparciem 18 procent Polaków. Na trzecim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z 17-procentowym wynikiem.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos, do Sejmu dostałby się jeszcze ruch Kukiz'15, który zanotował wyraźny spadek poparcia. Obecnie chęć oddania na niego głosu deklaruje 6 procent ankietowanych.

Reklama

Partia KORWiN utrzymała poziom i cieszy się nadal sześcioprocentowym poparciem.  Z kolei notowania Zjednoczonej Lewicy, w skład której wchodzą: SLD, TR, PPS, UP i Zielonej, wciąż nie napawają optymizmem, choć zyskali w stosunku do poprzedniego badania dwa punkty procentowe. Obecnie chęć oddania głosu na ZL deklaruje 6 procent Polaków.

PSL nadal traci

Pogarsza się również sytuacja Polskiego Stronnictwa Ludowego. Obecnie cieszy się ono poparciem na poziomie 3 procent, co oznacza jednopunktowy spadek w zestawieniu z poprzednim sondażem.

Partia Razem też zanotowała spadek - z 3 do 2 punktów procentowych.

 Chęć oddania głosu na inne ugrupowania deklaruje 1 proc. ankietowanych. Niezdecydowanych jest 8 procent.

PiS bez sejmowej większości

Sondaż pokazuje, że przy takim podziale głosów w Sejmie PiS może liczyć na 207 mandatów, Nowoczesna - 106, Platforma Obywatelska - 100, Kukiz’15 - 31, KORWiN - 15. Pozostałe partie nie miałyby swoich przedstawicieli.

Sondaż został przeprowadzony metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1002 dorosłych Polaków w dniach 10-11 grudnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje