Reklama

Reklama

​SN uchylił immunitet sędziemu z Rybnika. Ryszard F. miał po pijanemu spowodować kolizję

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała w środę (14 października) o uchyleniu immunitet sędziemu Sądu Okręgowego w Rybniku Ryszardowi F. Miał on po pijanemu spowodować kolizję drogową - poinformował rzecznik prasowy tej izby, Piotr Falkowski.

- Immunitet został uchylony w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178a par. 1 Kodeksu karnego, czyli prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - przekazał Falkowski. Jednocześnie - jak dodał - Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego w czynnościach i obniżyła jego uposażenie o 45 proc. Jak zaznaczył, dwie ostatnie decyzje są środkami obligatoryjnymi w takiej sytuacji.

Reklama

Wcześniej Prokuratura Krajowa informowała, że sędzia Ryszard F. - przewodniczący jednego z wydziałów Sądu Okręgowego w Rybniku - został we wtorek wieczorem zatrzymany w związku ujęciem go na gorącym uczynku w trakcie popełniania przestępstwa, polegającego na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości. - Kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowodował kolizję drogową. Przeprowadzone badanie wykazało u sędziego 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu - podała PK.

Wniosek o uchylenie sędziemu immunitetu skierował w środę Wydział Spraw Wewnętrznych PK. Trafił on do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Uchylenie odbyło się w trybie przewidzianym w ustawie o ustroju sądów dla sytuacji, gdy sędzia został ujęty na gorącym uczynku - zaznaczył Falkowski. Zgodnie z przepisem w takich sytuacjach "sąd dyscyplinarny podejmuje uchwałę w przedmiocie wniosku niezwłocznie, nie później niż przed upływem 24 godzin od jego wpłynięcia do sądu dyscyplinarnego".

Sędzia zatrzymany na gorącym uczynku

Jak informowała wcześniej policja, do kolizji doszło we wtorek w godzinach wieczornych przy ul. Gliwickiej w Rybniku. Kierujący samochodem sędzia wjechał w tył poprzedzającego go pojazdu, wykonującego manewr skrętu w lewo. Drugi kierowca, 81-latek, doznał obrażeń ręki.

Prokuratorzy, w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Katowicach, zdecydowali o zatrzymaniu sprawcy kolizji. Badanie potwierdziło, że był pod wpływem alkoholu.

Zgodnie z ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia - którego chroni immunitet - nie może być zatrzymany, ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Nie dotyczy to ujęcia na gorącym uczynku, jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu sędziego niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Może on nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego sędziego.

Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Katowicach Aleksandra Janas potwierdziła w środę przed południem, że prezes tego sądu zgodził się na zatrzymanie sędziego i nie zdecydował o jego natychmiastowym zwolnieniu. O całej sytuacji została powiadomiona Krajowa Rada Sądownictwa, minister sprawiedliwości i I prezes Sądu Najwyższego. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne