Reklama

Reklama

Śmierć varsavianisty Jarosława Zielińskiego. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura bada wątek nieumyślnego spowodowania śmierci varsavianisty Jarosława Zielińskiego. Zawiadomienie złożyła córka zmarłego w kwietniu historyka.

Jarosław Zieliński zmarł 28 kwietnia br. Pożegnanie wybitnego varsavianisty zaplanowano na 14 maja na Powązkach Wojskowych, gdzie urna z jego prochami miała zostać pochowana w rodzinnym grobie. Jednak - jak wynika z informacji publikowanych w mediach społecznościowych przez przyjaciół historyka - pogrzeb stoi pod znakiem zapytania z uwagi na śledztwo, które 5 maja wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz.

"Pogrzeb został wstrzymany ponieważ ktoś oskarża XY (tu dane osobowe - red.) o przyczynienie się do śmierci śp. Jarka. Wszczęte zostało śledztwo, zwłoki są do dyspozycji prokuratury. Nie wiadomo czy pogrzeb odbędzie się w wyznaczonym terminie" - napisano na profilu w mediach społecznościowych, który zrzeszał osoby finansowo wspierające leczenie Zielińskiego.

Reklama

Informacje te PAP częściowo potwierdziła u rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz w Warszawie prowadzi śledztwo o czyn z art. 155 kodeksu karnego, czyli w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Śledztwo zostało wszczęte po uzyskaniu zawiadomienia osoby prywatnej. W sprawie zlecono sekcję zwłok w celu ustalenia przyczyny zgonu. Prokuratura oczekuje na przeprowadzenie sekcji" - przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Zieliński miał zawrzeć związek małżeński

PAP ustaliła, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła córka zmarłego historyka. Z jej zeznań wynika, że w ostatnich chwilach przed śmiercią jej ojciec miał zawrzeć związek małżeński, co mogłoby mieć wpływ na podział znacznego spadku po Jarosławie Zielińskim. Wątek ten będzie weryfikowany przez prokuraturę.

Jarosław Zieliński był historykiem, varsavianistą, autorem wielotomowego opracowania "Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy" i innych publikacji, jak m.in.: "Latarnie warszawskie. Historia i technika", "Stacje kolejowe. Architektura i budownictwo" (tom 1 i 2), "Plac. Warszawski plac Piłsudskiego jako zwierciadło losów i duchowej kondycji narodu". Napisał też wiele przewodników po stołecznych dzielnicach i liczne artykuły na temat zabytków Warszawy. Zielińskiego w mediach społecznościowych żegnali m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama