Reklama

Reklama

Śledztwo przeciw prezydentowi Sopotu umorzone. "Ulga"

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie afery sopockiej. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przez pięć lat był podejrzany o rzekome przyjęcie łapówki w postaci dwóch mieszkań w zamian za pozytywną decyzję urzędu miasta. Dziś w rozmowie z RMF FM mówi: "To jest wielka ulga i kompromitacja CBA Mariusza Kamińskiego".

-To jest wielka ulga. Bo jednak ponad 5 i pół roku to wszystko trwało. Mimo że nie było oryginału nagrania, był zniszczony dyktafon, a świadek był niewiarygodny - mówi w rozmowie z RMF FM Jacek Karnowski.

Głównym dowodem w sprawie była taśma nagrana przez biznesmena Sławomira Julke, który złożył w tej sprawie zawiadomienie.

Prowadząca postępowanie prokuratura w Szczecinie umorzyła jednak śledztwo, ponieważ nagranie to jedynie kopia. Oryginał zniszczył sam Sławomir Julke - do czego się zresztą przyznał.

Reklama

Śledczy przeprowadzili także eksperyment, który polegał na wizji lokalnej i odtworzeniu przebiegu rozmowy w czasie realnym. Spacerowali po Sopocie dokładnie taką trasą, jaką mieli iść 5 lat temu Julke i Karnowski.

"Kompromitacja ówczesnego CBA"

Przesłuchano świadków i okazało się, że nie ma dowodów, które świadczyłyby o tym, że prezydent Sopotu chciał skorumpować biznesmena.

Sprawę umorzyli prokuratorzy ze Szczecina. Wcześniej przez 4 lata winę Karnowskiemu bezskutecznie próbowali udowodnić śledczy z Gdańska.

-To jest jednak kompromitacja CBA Mariusza Kamińskiego, które tak naprawdę prowadziło to śledztwo. Mogę sobie wyobrazić, że prokurator mógł czegoś tam nie wiedzieć. Natomiast nie wierzę, żeby organ, który prowadził śledztwo, czyli ówczesne CBA, tego wszystkiego nie wiedział - komentuje prezydent Sopotu.

Afera sopocka wybuchła pięć lat temu

Tak zwana afera sobocka wybuchła pięć lat temu. Prokuratura zarzuciła Jackowi Karnowskiemu przede wszystkim, że ten w marcu 2008 roku zażądał łapówki w postaci dwóch mieszkań od Sławomira Julkego. Zdaniem biznesmena, który planował przebudować strych kamienicy w Sopocie, prezydent chciał dostać lokale jako zapłatę za pomoc w uzyskaniu od swoich urzędników koniecznych pozwoleń na przebudowę. Przedsiębiorca nagrał rozmowę z prezydentem Sopotu i dostarczył śledczym kopię nagrania. Jak zeznał Julke, dyktafon, na którym znajdował się oryginał, został zniszczony.

Karnowski odpierał od początku wszystkie zarzuty prokuratury, twierdząc m.in., że nagranie rozmowy, w czasie której miał złożyć rzekomą korupcyjną propozycję Sławomirowi Julkemu, zostało przez biznesmena zmanipulowane.

Roman Osica Kuba Kaługa


Dowiedz się więcej na temat: Jacek Karnowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje