Reklama

Reklama

SLD złożył zawiadomienie do Seremeta ws. Świątyni Opatrzności

SLD złożył w piątek zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w związku z przyznaniem przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego 6-milionowej dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zdaniem SLD, Zdrojewski mógł w ten sposób naruszyć art. 231 kodeksu karnego (chodzi o działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego przez przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego swoich obowiązków lub niedopełnienie obowiązków).

- Zawiadamiamy prokuratora generalnego, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że pan minister złamał prawo. Żądamy od prokuratora Seremeta wszczęcia postępowania w tej sprawie i jeśli nasze zarzuty się potwierdzą, to Zdrojewski powinien ustąpić ze stanowiska - powiedział w piątek rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

Reklama

W czwartek media informowały, że ministerstwo kultury przyznało dotację na budowę ekspozycji głównej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które powstaje pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. Kwota dofinansowania wyniesie 6 mln zł.

"To winno być karane"

W uzasadnieniu zawiadomienia do Seremeta Joński argumentuje, że brak jest podstawy prawnej do tego, by resort kultury dotował budowę ekspozycji głównej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Bezprawność dotacji - według niego - wynika z rozporządzenia ministra kultury z 1 września 2005 r. w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, szczegółowego trybu składania wniosków o udzielenie dotacji oraz trybu przekazywania i rozliczania udzielonych dotacji. - Przepis nie przewiduje dofinansowania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne - wskazał Joński w zawiadomieniu.

Podkreślił w nim ponadto, że posiadane przez ministerstwo kultury środki "winny być wykorzystywane na remonty i inwestycje placówek kultury". "Przeto wydanie przez nie tak wielkich środków na cele kultu religijnego, stanowi przekroczenie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego swoich obowiązków, ze szkodą dla interesu publicznego, co winno być karane" - czytamy w piśmie do prokuratora generalnego.

Minister zabrał głos

Przebywający w Nowym Jorku minister Zdrojewski zaprzeczył w czwartek jakoby dotacja 6 mln zł na budowę ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego była sprzeczna z prawem. Wnioski w tej sprawie do CBA i prokuratury (zapowiedział je w czwartek też Twój Ruch) uznał za bezzasadne.

Dotacje MKiDN otrzymały w sumie 73 instytucje w całej Polsce. W większości przypadków wsparcie nie przekraczało kwoty pół miliona złotych. Tymczasem sanktuarium na Polach Wilanowskich otrzymało aż 6 mln zł, co stanowi prawie połowę tego, co wszystkie pozostałe instytucje razem wzięte. Z kolei wniosek o dofinansowanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego został oceniony najniżej spośród tych, którym przyznano dodatkowe środki

Dowiedz się więcej na temat: Dariusz Joński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne