Reklama

Reklama

SLD wnioskuje o informację szefa MSZ nt. negocjacji UE-Ukraina

Klub poselski SLD zwróci się w poniedziałek z wnioskiem o informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat ostatniej fazy negocjacji dotyczących podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - zapowiedział poseł Sojuszu Tadeusz Iwiński.

Iwiński wyjaśnił w sobotę na briefingu w Sejmie, że oczekuje od ministra spraw zagranicznych informacji na temat roli, jaką w negocjacjach odgrywała Polska, a także na temat pomysłów "jak wyjść z zakleszczenia" na linii UE - Ukraina.

Reklama

Odnosząc się do niepodpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej na zakończonym w piątek szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, Iwiński powiedział, że "Unia nie doceniła skali powiązań Ukrainy z Rosją". Wydaje się - dodał - że Polska działała w tej sprawie "generalnie jak należy". - Polska zawsze torowała europejską drogę Ukrainy. Więcej nie możemy zrobić - zaznaczył.

Poseł SLD podkreślił, że na wiosnę 2014 r. jest zaplanowany szczyt Ukraina-UE, jednak - jego zdaniem - przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie w 2015 r. nie dojdzie do radykalnej zmiany sytuacji.

W zeszły czwartek rząd Ukrainy wstrzymał proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Porozumienie miało być zawarte na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbył się 28-29 listopada w Wilnie. Władze w Kijowie wyjaśniły, że Ukraina zdecydowała się na taki krok, by powstrzymać pogarszanie się relacji handlowych z Rosją oraz dlatego, że UE nie zaproponowała stronie ukraińskiej rekompensaty za wynikające z tego straty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne