Reklama

Reklama

SLD: Prosimy, by Kwaśniewski przestał już molestować SLD

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski wyraził w piątek oczekiwanie, że na organizowany przez SLD Kongres Polskiej Lewicy zostaną zaproszeni wszyscy poczuwający się do lewicowości. To była by demonstracja otwartości ze strony SLD na inne środowiska - wskazuje.

Kwaśniewski był w piątek pytany przez dziennikarzy, czy będzie gościem Kongresu Polskiej Lewicy, organizowanego przez SLD. "Zaproszenie otrzymałem. Bardzo bym oczekiwał, że wszyscy, którzy poczuwają się do swojej lewicowości, zostaną na ten kongres zaproszeni. Jestem za tym, by do tych ludzi zaproszenie trafiło i wtedy będzie to demonstracja otwartości ze strony SLD na inne środowiska" - odpowiedział były prezydent.

Reklama

Burzliwa dyskusja na temat tego, czy Kwaśniewski żądał zaproszenia na Kongres Janusza Palikota odbyła się w kwietniu. Wówczas Palikot przekonywał, że Kwaśniewski postawił taki warunek. Z kolei SLD dowodził, że Kwaśniewski nie warunkował swej  obecności na imprezie organizowanej przez SLD od zaproszenia nań Palikota.

Politycy Sojuszu wielokrotnie wykluczali możliwość obecności Palikota na Kongresie. Szef Sojuszu Leszek Miller rozmawiał wówczas z b. prezydentem i ten miał potwierdzić, że weźmie udział w zaplanowanym na 16 czerwca wydarzeniu.

Sam Kwaśniewski już wtedy podkreślał, że powinien to być kongres "jak najszerszej formuły lewicy". "Rozmawialiśmy o tym. Mam nadzieję, że SLD podejmie rozmowy z Ruchem Palikota, że zaprosimy wszystkich, którzy poczuwają się do lewicowej tożsamości i wtedy oczywiście przyjdę. RP to jest dzisiaj co najmniej 10 proc. wyborców i nie wolno ich ignorować" - zaznaczył wówczas b. prezydent.

W piątek rzecznik Sojuszu Dariusz Joński w rozmowie z PAP po raz kolejny wykluczył zaproszenie Palikota na Kongres Lewicy. "Palikot nie ma lewicowych poglądów, to nie jest człowiek lewicy, on się podszywa pod lewicę" - ocenił. Jak dodał, szef RP ma poglądy liberalne w sferze gospodarczej, wypomniał w tym kontekście Ruchowi Palikota poparcie wydłużenia wieku emerytalnego.

Według Jońskiego współpraca SLD z Palikotem byłaby więc niewiarygodna. "Nie wejdziemy w LiD-bis, LiD to kit" - uznał.

Pytany, czy zatem spodziewa się obecności Kwaśniewskiego na Kongresie Polskiej Lewicy, Joński odpowiedział: "Liczymy, że dotrzyma słowa; jak będzie - zobaczymy".

Kongres Polskiej Lewicy organizowany jest przez SLD 16 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ma wziąć w nim udział ponad setka partii, organizacji i stowarzyszeń. Jak wielokrotnie podkreślali politycy Sojuszu, jego celem jest debata o przyszłości lewicy.

Zaproszenia na kongres otrzymali też b. prezydenci Lech Wałęsa i Wojciech Jaruzelski. Zaproszenie ich na kongres wywołało kontrowersje. Z powodu zaproszenia Jaruzelskiego z udziału zrezygnował szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Miller mówił, że zaprasza byłych prezydentów nie jako ludzi lewicy, a symbole.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL