Reklama

Reklama

SLD ponownie apeluje o wprowadzenie komisarza na Mazowszu

SLD ponownie skieruje do premiera wniosek o wprowadzenie zarządu komisarycznego na Mazowszu, w związku ze złą sytuacją finansową regionu; Sojusz domaga się także od ministra finansów informacji o sytuacji woj. mazowieckiego - poinformowali politycy formacji.

Szef klubu radnych SLD w Sejmiku Mazowsza Grzegorz Pietruczuk przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Sojusz wnioskował w lipcu do premiera Donalda Tuska o wprowadzenie zarządu komisarycznego na Mazowszu, "wiedząc, że marszałek (województwa mazowieckiego - red.) Adam Struzik absolutnie nie jest w stanie kierować województwem i jest odpowiedzialny personalnie za bankructwo naszego regionu".

Przypomniał, że w imieniu premiera odpowiedział na pismo wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, który "twierdził, że nie widzi żadnych podstaw do wprowadzenia zarządu".

Reklama

Dlatego - jak zapowiedział - Sojusz ponownie skieruje we wtorek do premiera wniosek o powołanie zarządu komisarycznego na Mazowszu. Podkreślił, że dotyczy on także zachowania Kozłowskiego, który - zdaniem Pietruczuka - "zachował się jak podwładny pana marszałka (Struzika - red.) (...), chroniąc to, co się dzieje na Mazowszu, totalną patologię finansową".

Z kolei rzecznik SLD Dariusz Joński zapowiedział, że Sojusz jeszcze w tym tygodniu skieruje do marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o informację ministra finansów o sytuacji finansowej woj. mazowieckiego.

O wprowadzenie zarządu komisarycznego na Mazowszu Sojusz zwrócił się do premiera Donalda Tuska w lipcu. Pietruczuk mówił wówczas, że odpowiedź Kozłowskiego sprzed kilku dni jest "skandaliczna i niedopuszczalna".

Kozłowski w przesłanym wówczas PAP oświadczeniu podkreślił, że zgodnie z ustawą o samorządzie województwa, wojewoda może zastosować środki nadzoru w postaci wniosku do premiera o powołanie zarządu komisarycznego "w sytuacji wielokrotnego istotnego naruszenia konstytucji lub ustaw, albo nierokującego nadziei na poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych".

Zapewnił przy tym, że zarówno on, jak i Regionalna Izba Obrachunkowa "pozostają w ścisłym kontakcie, monitorują sytuację finansową województwa mazowieckiego i skuteczność wykonywania zadań". - Jeśli zaistnieją przesłanki ustawowe do czynności nadzorczych, odpowiednie kroki zostaną podjęte w porozumieniu z ministrem administracji i cyfryzacji oraz ministrem finansów - dodał Kozłowski.

Dowiedz się więcej na temat: Sojusz Lewicy Demokratycznej | Mazowsze | wniosek | Adam Struzik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy