Reklama

Reklama

SLD: Chcemy wygrać wybory; 14 grudnia - nowy program partii

14 grudnia na konwencji krajowej SLD przedstawi nowy program i rozpocznie przygotowania do wyborów w 2014 i 2015 roku - zapowiedzieli w poniedziałek politycy Sojuszu. Chcemy wygrać wybory i zmieniać Polskę - podkreślali.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski przypomniał na poniedziałkowej konferencji prasowej, że na 14 grudnia zaplanowano zjazd Sojuszu, z udziałem m.in. przewodniczącego europarlamentu Martina Schulza. SLD chce ogłosić wówczas plan dotyczący wyborów europejskich, samorządowych i parlamentarnych. - Zaprezentujemy program dla Polski  - zapowiedział sekretarz Sojuszu.

Reklama

W dniach 1-14 grudnia Sojusz zamierza z kolei rozesłać milion broszurek z nowymi propozycjami SLD. Jak mówił Gawkowski, Sojusz chce, by trafiły one "do wielu dziesiątek milionów rodzin w Polsce", tak by "Polacy nie musieli czekać na puste słowa premiera Donalda Tuska". - Nasze prezentacje programowe mają być ofertą, która zachwyci Polaków, ale przede wszystkim da szansę pokazania, że my mówimy o konkretach  - zaznaczył sekretarz generalny SLD.

Broszurki programowe politycy SLD rozdali też dziennikarzom na konferencji prasowej. Znalazły się w nich propozycje Sojuszu dotyczące gospodarki, energetyki, transportu kolejowego, pracy, edukacji, zdrowia, rolnictwa i wsi. Jak wynika z publikacji, celem Sojuszu jest m.in. osiągnięcie wzrostu gospodarczego na poziomie 5 proc. oraz stworzenie 1,5 miliona nowych miejsc pracy. Sojusz proponuje m.in. stworzenie 3 nowych okręgów przemysłowych, ułatwienia dla mikroprzedsiębiorców, ulgi podatkowe stymulujące wzrost gospodarczy, zniesienie barier rozwojowych w budownictwie, przemyśle samochodowym i energetyce.

Sojusz chce ponadto zwiększenia płacy minimalnej do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, uwolnienia ponad 10 mld złotych środków finansowych zawartych w Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; proponuje też przywrócenie ulgi budowlanej oraz wprowadzenie trzeciej, 40-proc. stawki PIT.

W obszarze edukacji znalazły się m.in. propozycje odnowienia szkolnictwa zawodowego, likwidacji gimnazjów i powrotu do koncepcji 8-klasowej szkoły podstawowej, a także budowy przedszkoli i finansowania ich z budżetu państwa. W temacie zdrowia Sojusz chce z kolei zwiększenia poziomu finansowania opieki medycznej ze środków publicznych do poziomu 7 proc. PKB.

"Nas premier Donald Tusk nie oszuka"

Rzecznik SLD Dariusz Joński podkreślił, że najważniejszą sprawą w programie Sojuszu jest praca. - To jest dla nas najważniejsze, dla wielu milionów Polek i Polaków  - przekonywał. Według niego, bezrobotnych jest obecnie ponad 2 miliony ludzi, a jeśli chodzi o osoby do 25. roku życia, to jest ich ok. 30 proc. - Kiedy premier Donald Tusk mówi dzisiaj, że chce walczyć z bezrobociem, to pytamy się: co robił przez ostatnie 6 lat, kiedy zamrożone były środki z Funduszu Pracy, kiedy brakowało w urzędach pracy programów i pieniędzy  - dodał Joński.

Skrytykował przy tym wystąpienie premiera na sobotniej konwencji krajowej PO. - Premier pokazywał rzekomo program, który miał zawierać informacje, dane, ale przede wszystkim kalendarz wprowadzenia w życie tego wszystkiego. Okazało się, że to jest po prostu fikcja, pusta wizja, bez konkretów i dat wdrożenia. Nas premier Donald Tusk nie oszuka - chcemy być poważną alternatywą, chcemy wygrać wybory  - podkreślił Joński.

Politycy SLD nawiązali też do sondażu Homo Homini dla tygodnika "Do Rzeczy". SLD odnotował w nim najlepszy wynik od lat. Badanie dotyczy wyborów do europarlamentu. PiS może w nim liczyć na 23 proc., PO - 21 proc, a SLD 20 proc.

- To jest dobra oznaka, znakomity symbol pracy SLD. Dzisiaj SLD to formacja, która coraz bardziej stanowi zaporę przeciwko PiS - bardziej niż PO, dlatego z tego miejsca apelujemy do wszystkich ludzi lewicy i centrolewicy, żeby razem z nami przyłączyli się do tej wielkiej pracy, razem z SLD. To jest wasza partia, wasze miejsce i razem z SLD warto zmieniać Polskę  - mówił Gawkowski.

Dowiedz się więcej na temat: Sojusz Lewicy Demokratycznej | wybory

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje