Reklama

Reklama

Sikorski: W ramach oszczędności nie wykluczam zamknięcia 1-2 konsulatów

Zamknięcia 1-2 konsulatów nie wyklucza minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w ramach oszczędności resortu wymuszonych przez nowelizację budżetu. Jak podał, z dokumentów resortu finansów wynika, że MSZ musi obciąć swe tegoroczne wydatki o 112 mln zł.

- Staramy się chronić to, co jest najważniejsze dla obywateli: opiekę konsularną, fundusze polonijne. Natomiast nie wykluczam, że będę musiał zamknąć może 1 czy 2 konsulaty - powiedział minister w czwartek wieczorem w TVN24.

Reklama

Na pytanie, czy wiadomo już, gdzie konsulaty mogą być zamknięte, odparł, że nie może tego zdradzić. - To są niełatwe decyzje, oczywiście ich obowiązki przejmą wtedy inne placówki, ale to może być trochę mniej dogodne dla turystów w tych miejscach - mówił.

Dopytywany, czy są to miejsca turystyczne, Sikorski odpowiedział, że rozważane są różne opcje, np. zastąpienie stałego konsulatu dyżurami konsularnymi w trakcie sezonu albo umieszczenie konsula zawodowego w miejscu urzędowania konsulatu honorowego, tak aby oszczędzać na całej infrastrukturze.

"Będzie nam bardzo trudno tych cięć dokonać"

Sikorski poinformował, że jeśli chodzi o cięcia w MSZ, "dokumenty z Ministerstwa Finansów opiewają bodajże na 112 mln zł". - To około 6,5 proc. budżetu MSZ, który wynosi 1,7 mld zł - podał.

Wyjaśnił, że połowa tego budżetu to koszt utrzymania placówek. - Większość tych pieniędzy wydajemy w walutach obcych: euro, dolarach i innych, gdzie już jesteśmy stratni na różnicach kursowych (kwotę) rzędu 70 mln zł - zaznaczył minister.

- Będzie nam bardzo trudno tych cięć dokonać, ale już szukamy oszczędności - konkludował.

Zapewnił przy tym, że stara się być gospodarny. - Zamknęliśmy placówki, tam gdzie nie były one absolutnie konieczne, teraz sprzedajemy mienie w miejscach, np. gdzie zamknęliśmy placówki, po to, żeby niektóre inwestycje ministerstwa np. priorytetowa ambasada w Berlinie, były finansowane - opisywał.

O tym, że ministerstwa będą musiały obciąć swoje wydatki w sumie o 8,5-8,6 mld zł, a tegoroczny deficyt budżetowy zostanie zwiększony o 16 mld zł, mówił we wtorek premier Donald Tusk. Zapowiedział, że rząd przedstawi w sierpniu projekt nowelizacji budżetu na 2013 r. Nowelizacja jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu.

Premier zapowiedział, że poszczególne resorty otrzymają informację w sprawie oczekiwanych przez niego tegorocznych oszczędności, tzn. skali oszczędności, jak i sugestii, w których miejscach jest to najprostsze.

Dowiedz się więcej na temat: Radosław Sikorski | konsulaty | oszczędności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje