Reklama

Reklama

Sienkiewicz zabrał głos ws. "szatana z Piotrkowa"

Policja dostała polecenie skutecznego działania w związku ze zbliżającym się terminem wyjścia z więzienia pedofila Mariusza Trynkiewicza - powiedział dziennikarzom w czwartek szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister liczy, że Trynkiewicz zostanie objęty przepisami ustawy dotyczącej izolacji niebezpiecznych przestępców już po odbyciu przez nich kary. Ustawa ta wejdzie w życie 22 stycznia.

Reklama

- Prawdopodobnie uda się w terminie (...) wprowadzić rozwiązania prawne z mocą obowiązującą; natomiast jeżeli chodzi o policję, (to) dostała w tej sprawie polecenie skutecznego działania, skutecznego działania w tym sensie, że to jest nie tylko ochrona innych ludzi przed niebezpiecznymi przestępcami, ale także niebezpiecznych przestępców przed linczem i jestem przekonany, że z tego zadania będzie w stanie się wywiązać - powiedział Sienkiewicz.

Minister podkreślił, że policja ma obowiązek zapobiegania przestępstwom, a nie tylko ich ścigania i - jak mówił - w tym kontekście będzie podejmować działania.

- Jestem przekonany, że policja da radę i zdąży się przygotować do tego - dodał szef MSW.

Przyznał, że nie wie, czy w przypadku Trynkiewicza będzie czas na przeprowadzenie całej, przewidzianej ustawą, procedury związanej z izolacją najgroźniejszych przestępców (np. zgodę na nią musi wyrazić sąd). - Nie wiem, czy (sąd) zdąży, nie znam się na tym - powiedział.

Według części mediów i polityków ustawa dotycząca izolacji przestępców, podpisana przez prezydenta 13 grudnia, została opublikowana z opóźnieniem (7 stycznia), a zwłoka ta może spowodować, że niektóre osoby, których przepisy dotyczą, zdążą wyjść na wolność. 

W tym kontekście wymienia się przypadek Mariusza Trynkiewicza - pedofila, który w 1989 roku został skazany na karę śmierci za zabójstwo trzech chłopców. W lutym wychodzi on z więzienia.

W środę premier Donald Tusk przekonywał, że data publikacji ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami była prawidłowa i w niczym nie zagraża skuteczności stosowania nowej regulacji.


Źródło: TVN24/x-news

Dowiedz się więcej na temat: Bartłomiej Sienkiewicz | szef MSW

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje