Reklama

Reklama

Seria alarmów bombowych w Polsce

Ewakuowano centrum handlowe Silesia City Center w Katowicach - dowiedziała się Interia w katowickiej policji. Powodem jest alarm bombowy. Jak udało nam się potwierdzić, ewakuacje zarządzono także w siedzibach TVP Katowice, TVP i Polskiego Radia w Olsztynie, w trzech miejscach w Warszawie, na Pomorzu oraz w krakowskiej Galerii Kazimierz. Ewakuowano także siedzibę TVP we Wrocławiu.

W Komendzie Głównej Policji otrzymaliśmy informację o kilkunastu alarmach bombowych w całym kraju. - Nie ma klucza co do doboru miejsc - powiedział Interii st. asp. Robert Opas z zespołu prasowego KGP. Wszystkie ewakuacje spowodowane były mailem z ostrzeżeniem, że na terenie budynku znajduje się ładunek wybuchowy.

Reklama

- Do tej pory wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Traktujemy sprawę bardzo poważnie - zaznaczył st. asp. Opas.

Za fałszywy alarm bombowy grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Akcja w Katowicach

- O 13.00 policja otrzymała informację o podłożeniu ładunków wybuchowych w Silesia City Center w Katowicach. Na miejscu działają funkcjonariusze - informuje nadkomisarz Jacek Pytel z katowickiej policji.

W tej chwili policja nie jest w stanie określić, ile potrwają czynności. Jak wskazuje nadkomisarz Jacek Pytel, zakończenie czynności musi być poprzedzone sprawdzeniem wszystkich pomieszczeń centrum handlowego przez pirotechników. 

- Stoimy na placu przed budynkiem. Policja nie pozwala zejść do podziemnego parkingu. Nikt nie informuje nas, co się dzieje - relacjonowała nam jedna z ewakuowanych osób.

Ewakuacja rozpoczęła się o 13.45, klientom centrum polecono kierować się do najbliższego wyjścia. Operacja przebiegała spokojnie. 

Ok. godziny 14:10 do centrum przyjechały policyjne wozy na sygnale. Chwilę później klienci zostali poinstruowani, by odsunęli się możliwie daleko od budynku.

Jak na Facebooku relacjonuje inna uczestniczka ewakuacji, operacja przebiegała dość chaotycznie. "Nikt nie kierował ruchem na parkingu, a do centrum handlowego ciągle mogli wjechać nowi klienci" - pisze. 

Do ewakuacji poprzedzonej wysłanym na adres mailowy ostrzeżeniem o podłożeniu bomby doszło również na terenie TVP3 Katowice. - Do siedziby redakcji wpłynął mail informujący o podłożeniu bomby. Zarządzono więc ewakuację pracowników - potwierdza w rozmowie z Interią mł. asp. Tatiana Lukoszek z Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich, gdzie mieści się siedziba TVP3 Katowice. 

Olsztyn: Alarm bombowy w siedzibie TVP

W związku z alarmem bombowym ewakuowano także siedzibę TVP3 w Olsztynie i sąsiadującym budynku Radia Olsztyn.

Informację podał na Twitterze dziennikarz Telewizji Polskiej Maciej Wróbel. Potwierdza ją sierż. Tomasz Markowski z warmińsko-mazurskiej policji.

Z informacji, jakie uzyskała Interia, wynika, że około godz. 13:00 na skrzynkę mailową redakcji telewizji i radia przyszła wiadomość z informacja o tym, że w budynku podłożono ładunek wybuchowy. Dyrektorzy placówek zarządzili ewakuację.

Na miejscu są policjanci i pirotechnicy.

Ewakuacja w Galerii Kazimierz

Z informacji jednego z naszych czytelników wynika też, że ewakuowano również osoby przebywające w Galerii Kazimierz. 

Jak potwierdził Michał Kondzior z małopolskiej policji, do ewakuacji doszło po otrzymaniu groźby, że w centrum handlowym znajduje się bomba. Także w tym przypadku ok. godz. 13:00 otrzymano maila z informacją, że w budynku znajduje się bomba. Dyrektor Galerii Kazimierz zdecydował o ewakuacji i powiadomił policję. 

Na miejscu trwa akcja służb.

Alarmy w Warszawie

W Warszawie informację o alarmach bombowych otrzymało drogą mailową kilka instytucji. W efekcie zarządzono ewakuację siedziby Giełdy Papierów Wartościowych, siedziby Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz budynku przy ul. Domaniewskiej 52, gdzie mieści się m.in. redakcja "Faktu" i "Przeglądu Sportowego" - powiedziała Interii podkom. Iwona Jurkiewicz ze stołecznej policji.

Na miejscu jest grupa rozpoznania pirotechnicznego. Do tej pory policjanci nie znaleźli ładunku wybuchowego.


Wrocław

Jak podała "Gazeta Wrocławska", ewakuowano również siedzibę Telewizji Polskiej przy ul. Karkonoskiej we Wrocławiu. Po godzinie 13 służby otrzymały informację, że w budynku znajduje się ładunek wybuchowy.

"Sprawdzamy wszystkie pomieszczenia pod kątem możliwości wystąpienia materiałów wybuchowych i jednocześnie prowadzimy działania operacyjne w celu ustalenia sprawcy zgłoszenia" - poinformował gazetę Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Pomorze

Informację o dwóch zgłoszeniach na Pomorzu potwierdziliśmy w wojewódzkiej policji. Nie mamy informacji, że to ćwiczenia - powiedział nam mł. asp. Michał Sienkiewicz.

Wiadomo, że w Gdańsku ewakuowano siedzibę TVP przy ul. Czyżyńskiego. Powodem akcji również był mail z informacją o bombie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama