Reklama

Reklama

Seremet: Błąd ludzki wkalkulowany w działalność prokuratury

Prokurator generalny Andrzej Seremet mówił w czwartek w Sejmie, że błąd ludzki jest wkalkulowany w działalność prokuratury, zaś w sprawie Amber Gold "w większym lub mniejszym stopniu" zawiniło wiele instytucji.

- Nie da się za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zrobić tyle, żeby wszyscy prokuratorzy wydawali orzeczenia wyłącznie słuszne i wyłącznie zgodne z prawem, błąd ludzki jest wkalkulowany w działalność ludzką - zaznaczył prokurator generalny.

Reklama

Seremet odpowiadał w czwartek wieczorem w Sejmie na pytania posłów zadane w debacie nad informacją rządu dotyczącą działań instytucji państwowych w sprawie spółki Amber Gold. Debata ta trwała niemal 14 godzin.

- Sądzę, że gdy bliżej przyjrzymy się całej sprawie, to w większym lub mniejszym stopniu zawiniło wiele innych instytucji - powiedział prokurator generalny.

"Przede wszystkim edukować"

Według Seremeta, aby podnieść autorytet prokuratury należy "przede wszystkim edukować". Ponadto, jak dodał, trzeba także "pozostawić niezależność prokuratury z odpowiednim uregulowaniem nadzoru" oraz "ściśle i rygorystycznie egzekwować" odpowiedzialność dyscyplinarną.

- Jestem gotów nawet dzisiaj podać się do dymisji, jeżeli byłoby to warunkiem podejmowania przez prokuratorów każdej decyzji merytorycznej zgodnej z prawem i słusznej w każdym przypadku. Nie sądzę jednak, żeby to się udało osiągnąć w ten właśnie sposób - mówił prokurator generalny.

Szef prokuratury dodał, że nie ukrywa nic z błędów popełnionych w tej sprawie przez prokuraturę.

"Prokuratorzy nie są zachwyceni moim wystąpieniem"

- Była to postawa uczciwa, chociaż wiele mnie kosztującą, jako przełożonego tej struktury, bo zdaję sobie sprawę, że prokuratorzy nie są zachwyceni moim wystąpieniem - powiedział.

W poniedziałek Seremet informował o przygotowaniu wniosku o dymisję szefa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz oraz wniosków o dyscyplinarki dla opieszale prowadzących i nadzorujących postępowanie dotyczące Amber Gold. Szef Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski zapowiedział, że wniosek o zgodę na odwołanie prokurator rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz może być zbadany 18 września.

"Prawo jest takie, jakie jest"

Wojciech Szarama (PiS) pytał o ewentualne działania w przypadku nieuwzględnienia wniosku prokuratora generalnego przez KRP. - Prawo jest takie, jakie jest, jeśli KRP nie uwzględni wniosku przyjmę to do wiadomości, bo innych możliwości prawnych nie mam - zaznaczył.

Seremet już kilka dni temu informował, że chce informacji o wszystkich postępowaniach prowadzonych w całym kraju dotyczących działalności parabankowej. - Pytano mnie o nazwiska prokuratorów w PG, którzy będą prowadzić monitoring spraw związanych z przestępczością parabankową; to jest prok. Zdzisław Brodzisz, prokurator o wysokich kwalifikacjach publikujący artykuły naukowe związane z tą tematyką - mówił Seremet.

Interesuje cię sprawa Amber Gold? Kliknij, żeby włączyć powiadomienia o najświeższych informacjach na ten temat

Raport specjalny serwisu BIZNES ws. Amber Gold

Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Seremet | Amber Gold | prokurator generalny | seremet | prokuratura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy