Reklama

Reklama

Senator Helena Hatka odchodzi z PO: Znajdzie miejsce w PiS?

Senator Helena Hatka poinformowała o odejściu z Platformy Obywatelskiej. Nie odpowiedziała na pytanie, czy możliwe jest jej przystąpienie do Prawa i Sprawiedliwości

Jak poinformowała w środę Hatka, drogi jej i Platformy zaczęły się rozchodzić, "gdy na ostrzu noża postawiono przyjęcie ustaw kontrowersyjnych światopoglądowo". Powiedziała, że rozważa start do Senatu jako kandydatka niezależna.

Komentując decyzję Hatki szef senackiego klubu PO senator Marek Rocki zwrócił uwagę, że w głosowaniach nad ustawami światopoglądowymi nie było dyscypliny. "Pani senator mogła zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem i nie spotkały ją za to żadne restrykcje" - podkreślił.

"Do tej decyzji dojrzewałam do dłuższego czasu, tym co rozstrzygnęło, to była mała otwartość na poprawki w ustawie o in vitro, mała otwartość na światopogląd, jaki ja reprezentuję. Mam wrażenie, że PO przestaje być obywatelska" - mówiła senator Hatka na środowej konferencji prasowej.

Reklama

Zastrzegła, że nie rezygnuje z działalności politycznej. Jak powiedziała, jednym z wariantów jest start jako kandydat niezależny w woj. lubuskim, ale "też inne drogi są możliwe". Nie odpowiedziała na pytanie, czy możliwe jest jej przystąpienie do Prawa i Sprawiedliwości. "Jestem człowiekiem prawicy, osobą, która reprezentuje konserwatywne poglądy. Przyszłość pokaże, gdzie znajdzie się dla mnie miejsce w działalności politycznej" - podkreśliła.

"Działałam w PO od wielu lat. Mam tam wiele koleżanek i kolegów, z którymi miałam podobne cele i pomysły na Polskę. Nasze drogi zaczęły się rozchodzić, gdy na ostrzu noża postawiono przyjęcie ustaw kontrowersyjnych światopoglądowo, które zawierają rozwiązania niezgodne z moim systemem wartości i prawdami, w które wierzę" - napisała Hatka w oświadczeniu skierowanym do zarządu krajowego Platformy i władz klubu PO.

W ostatnim czasie Hatka, wbrew klubowi PO, opowiedziała się m.in. przeciwko ustawie o in vitro i ustawie o uzgodnieniu płci.

Senator Helena Hatka pracuje w senackich komisjach zdrowia i ustawodawczej. Od 2015 roku wchodzi w skład polskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W latach 2007 - 2011 jako pierwsza kobieta pełniła funkcję wojewody lubuskiego. Zasiadała także we władzach lubuskiej PO.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje