Reklama

Reklama

Senat za poprawkami do ustawy o finansowaniu 13. emerytur z Funduszu Solidarnościowego

Pieniądze ze źródeł, które dotychczas zasilały Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz niepełnosprawnych - przewiduje jedna z poprawek, jakie w środę wniósł Senat do nowelizacji ustawy o SFWON.

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 96 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Reklama

Senatorowie poparli poprawki zgłoszone do ustawy przez senatorów Jana Filipa Libickiego (PSL) i Marka Borowskiego (KO). 

Główna z nich przewiduje, że pieniądze ze źródeł dotychczas zasilających SFWON będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz niepełnosprawnych. Oznacza to, że fundusze z daniny solidarnościowej od najbogatszych i ze składki na Fundusz Pracy będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Zgodnie z nowelizacją uchwaloną przez Sejm Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy, a znajdujące się na nim pieniądze będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale także na emerytów i rencistów. 

Z pieniędzy Funduszu będą mogły być finansowane tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne