Reklama

Reklama

Sejmik woj. dolnośląskiego przyjął rezygnację Jurkowlańca

Sejmik województwa dolnośląskiego przyjął dziś rezygnację związanego z Grzegorzem Schetyną Rafała Jurkowlańca z funkcji marszałka województwa. To skutek rozszerzenia koalicji w sejmiku o Obywatelski Dolny Śląsk - ugrupowanie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

 Jurkowlaniec złożył rezygnację po tym, jak w poniedziałek rada regionu PO wycofała rekomendację dla niego oraz przewodniczącego sejmiku Jerzego Pokoja. W środę za odwołaniem Jurkowlańca było 35 radnych, jedna osoba z PO wstrzymała się od głosu. Sejmik przyjął w środę także rezygnację Pokoja z funkcji przewodniczącego (34 głosów "za", przy dwóch z PO wstrzymujących się).

Działacze PO rekomendują na nowego marszałka Cezarego Przybylskiego, obecnego starostę powiatu bolesławieckiego, a na przewodniczącą sejmiku radną wojewódzką Barbarę Zdrojewską.

Reklama

Dotychczasowa koalicja w samorządzie województwa PO-SLD-PSL została w środę poszerzona o ugrupowanie Obywatelski Dolny Śląsk. Nowa koalicja liczy 29 radnych, a jedynym klubem opozycyjnym w sejmiku jest PiS, który ma siedmiu radnych.

Jurkowlaniec był marszałkiem województwa dolnośląskiego od początku kadencji. Poprzednio był wojewodą dolnośląskim.

Wyraźne rozbieżności co do współpracy PO z Dutkiewiczem i innymi ugrupowaniami samorządowymi w regionie pojawiły się w październiku 2013 r. podczas wyborów szefa dolnośląskiej Platformy, w których europoseł Jacek Protasiewicz pokonał Schetynę. Schetyna podkreślał, że o ewentualnych koalicjach PO powinna rozmawiać dopiero po wyborach samorządowych. Jurkowlaniec nie ukrywał, że bliższa jest mu koncepcja Schetyny.

Protasiewicz rozpoczął z Dutkiewiczem rozmowy na temat nowej koalicji pod koniec stycznia.

Dowiedz się więcej na temat: Rafał Jurkowlaniec | dymisja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy