Reklama

Reklama

Sejm wybierze RPO. Prof. Marcin Wiącek jedynym kandydatem

Dziś w drugim dniu obrad Sejmu posłowie podejmą próbę wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. To już szóste podejście. Jedynym zgłoszonym kandydatem na to stanowisko jest prof. Marcin Wiącek.

Początek głosowań w Sejmie zaplanowano na godz. 16.

Wiącek ma poparcie wszystkich klubów

Kandydaturę Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich we wtorek pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Głosowało za nią 15 posłów z komisji, przeciw był jeden, zaś czterech wstrzymało się od głosu.

Kandydaturę Wiącka zgłosiły: klub Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści, klub Lewicy, klub Prawo i Sprawiedliwość, oraz koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy.

Szósta próba wyboru RPO

Prof. Marcin Wiącek był już raz kandydatem na RPO. Przegrał jednak głosowanie w Sejmie z kandydatką PiS, senator niezależną Lidią Staroń, na powołanie której nie zgodził się jednak później Senat.

Reklama

Tym razem Wiącek ma duże szanse na zaakceptowanie swojej kandydatury. Popierają go wszystkie kluby.  

Dzisiejsze głosowanie będzie już szóstą próbą wyboru następcy Adama Bodnara, którego kadencja skończyła się we wrześniu 2020 roku. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Bodnar może jeszcze pełnić swoją funkcję tylko do 15 lipca.

Marcin Wiącek jako RPO?

Prawnik, dr hab. i prof. UW Marcin Wiącek podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji mówił o tym, jak wyobraża sobie swoją pracę jako RPO.

- Będę korzystał ze swoich kompetencji w taki sposób, aby Polki i Polacy, a także cudzoziemcy podlegający polskiej jurysdykcji, byli przekonani, że w Biurze RPO posiadają niezależnego adwokata swoich spraw - zapewnił kandydat.

Czytaj też:

Awantura w Sejmie. Grzegorz Braun wykluczony z obrad

Upały i burze. Możliwe trąby powietrzne. Pogoda na dziś i jutro z ostrzeżeniami

Dowiedz się więcej na temat: RPO | Marcin Wiącek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje