Reklama

Reklama

Sejm uchwalił ustawę o przeniesieniu środków z OFE do IKE

Sejm uchwalił w czwartek wieczorem, wraz z poprawkami PiS, ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Zgodnie z ustawą, ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach, zostanie przekazanych na IKE i będą podlegały dziedziczeniu.

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 232 posłów, 219 było przeciw, żaden się nie wstrzymał.

Reklama

Wcześniej, w czwartek, połączone sejmowe komisje - finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny - pozytywnie zarekomendowały osiem poprawek PiS o charakterze redakcyjno-doprecyzowującym, zgłoszonych do projektu ustawy.

Ustawa dot. przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne zakłada, że ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach, zostanie przekazanych na IKE, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach. Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatycznie.

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE, będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS.

Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów.

Projekt teraz trafi do Senatu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne