Reklama

Reklama

Sejm przyjął ustawę dotyczącą odszkodowań dla lokatorów w związku z reprywatyzacją

Sejm uchwalił w piątek (14 sierpnia) ustawę, która ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami. Ustawa uzyskała poparcie większości opozycji. Projekt ustawy złożył w czerwcu klub PiS.

Wcześniej projekt ustawy dwukrotnie zdejmowany był z porządku głosowań.

Reklama

Ustawę przyjęto z dziewięcioma poprawkami, głównie o charakterze legislacyjno-doprecyzowującym zgłoszonymi przez wnioskodawców. Odrzucono niemal wszystkie poprawki opozycji, w tym poprawkę Lewicy rekomendowaną przez komisję sprawiedliwości, która umożliwiała lokatorom występowanie jako strona w postępowaniu przed komisją weryfikacyjną. Łącznie przeprowadzono ponad 20 głosowań. 

"Ustawa jest niezwykle potrzebna"

Poseł sprawozdawca Marek Ast podkreślił, że prace w komisji nad projektem przebiegały w sposób "bardzo zgodny". "To świadczy o tym, że ustawa jest niezwykle potrzebna i będzie dobrze służyć poszkodowanym lokatorom" - powiedział.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 416 posłów. Ustawę poparły kluby KO i Lewicy. Ośmiu posłów - czterech z klubu PSL-Kukiz15, a także czterech z koła Konfederacji - zagłosowało przeciwko. Pozostałych sześciu posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu, podobnie jak poseł PiS Maciej Małecki. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama