Reklama

Reklama

Sąd przedłużył areszt dla Katarzyny P. w sprawie Amber Gold

Gdański sąd okręgowy podjął we wtorek decyzję o przedłużeniu na kolejne trzy miesiące aresztu dla Katarzyny P. - żony b. prezesa Amber Gold. We wtorek po południu Sąd Apelacyjny ma też rozpatrzyć zażalenie na przedłużenie aresztu dla Marcina P.

Katarzyna P. przebywa w areszcie od połowy kwietnia, kiedy to prokuratura postawiła jej zarzut oszustwa znacznej wartości zagrożony karą do 15 lat więzienia. Decyzję o aresztowaniu kobiety do 15 lipca podjął wówczas łódzki sąd.

Reklama

Zgodnie z wtorkową decyzją gdańskiego sądu areszt wobec Katarzyny P. przedłużono do 15 października. Uzasadnienie decyzji sądu było niejawne. Decyzja jest nieprawomocna.

Przedłużając areszt dla Katarzyny P., gdański sąd przychylił się do wniosku łódzkiej prokuratury, która argumentowała swój wniosek m.in. grożącą podejrzanej wysoką karą w przypadku udowodnienia zarzucanych jej przestępstw.

Z kolei obrońca kobiety - mec. Łukasz Daszuta - był przeciwny przedłużeniu aresztu. Jak powiedział , kobieta - wbrew temu, co twierdzi prokuratura, nie zajmowała się sprawami finansowymi w Amber Gold, o czym mają świadczyć zeznania świadków oraz jej męża. Zdaniem obrońcy podejrzana nie chce też utrudniać postępowania, o czym z kolei ma świadczyć fakt, że stawiała się na każde wezwanie prokuratury, nawet po postawieniu jej pierwszych zarzutów.

We wtorek rano w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku odbyło się także posiedzenie, na którym rozpatrywano zażalenie na przedłużenie aresztu wobec Marcina P. B. prezes Amber Gold przebywa w areszcie od końca sierpnia ub. roku. Ostatnio - decyzją z maja, areszt został przedłużony przez gdański sąd do 28 sierpnia. Zażalenie na tę decyzję złożył podejrzany oraz jego obrońca. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona we wtorek wczesnym popołudniem.

Marcin P. jest podejrzany o 17 przestępstw

Śledztwo przeciwko b. prezesowi Amber Gold Marcinowi P. i jego żonie Katarzynie P. prowadzi łódzka prokuratura. Według śledczych Marcin P., działając wspólnie i w porozumieniu z żoną, w ramach tzw. piramidy finansowej doprowadził ponad 9,7 tys. klientów Amber Gold do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 668 mln zł. Przyjęto, że oboje działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu.

Marcin P. jest podejrzany o 17 przestępstw, a jego żonie zarzucono popełnienie 12 przestępstw. Prokuratura - obok oszustwa znacznej wartości - zarzuca im m.in. prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach o podwyższeniu kapitału zakładowego kilku spółek grupy Amber Gold, naruszenie ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych.

Małżonkowie nie przyznają się do zarzucanych im przestępstw. Obydwojgu grożą kary do 15 lat więzienia.

Łódzka prokuratura w ostatnim czasie zleciła przygotowanie kompleksowej analizy finansowo-ekonomicznej dotyczącej spółek grupy Amber Gold. Opinię do końca tego roku mają opracować eksperci z zespołu zarządzania ryzykiem nadużyć spółki Ernst&Young Audit.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce, działała od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia ub. r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Dowiedz się więcej na temat: Katarzyna P. | Amber Gold | areszt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne