Reklama

Reklama

Sąd nie poparł wniosków o ułaskawienie Agatowskiego

Sąd Rejonowy w Kołobrzegu nie poparł w piątek wniosków matki o ułaskawienie jej niepełnosprawnego intelektualnie 26-letniego syna skazanego za kradzieże. Niezależnie od tego prokurator generalny prowadzi swoje postępowanie ws. ułaskawienia Radosława Agatowskiego.

 

Reklama

Mężczyzna przebywał w więzieniu w związku z prawomocnymi wyrokami, które zapadły w sprawach o kradzieże.  - Sąd nie poparł wniosków matki Agatowskiego o ułaskawienie w czterech sprawach o kradzieże - powiedział obrońca niepełnosprawnego mec. Wiesław Breliński.

- Te wnioski były również popierane przez Prokuraturę Okręgową w Koszalinie. Sąd nie uznał, by po wydaniu wyroków w sprawach zaszły nowe okoliczności, które stanowiłyby podstawę do pozytywnego zaopiniowania wniosków  - dodał.

Na początku sierpnia tego roku w prokuraturze generalnej została wszczęta procedura ułaskawienia Agatowskiego w formule bez zasięgania opinii sądu. Maciej Kujawski z biura prasowego PG powiedział, prokurator generalny wszczął postępowanie z urzędu, objęte są nim trzy sprawy. - We wszystkich prokurator zdecydował o wstrzymaniu wykonywania kary na czas trwania postępowania ułaskawieniowego - dodał.

- Wszystko wskazuje na to, że i te sprawy (o których w piątek zdecydował sąd - PAP) zostaną objęte postępowaniem ułaskawieniowym, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w poniedziałek. Zamiarem prokuratora jest całościowe zajęcie się sprawą Agatowskiego - powiedział Kujawski.

Jak wyjaśnił, teraz prokuratura generalna zwróci się do sądu o akta spraw Agatowskiego i na ich podstawie przygotuje własną opinię, którą przedłoży prezydentowi. To on może podjęć decyzję o ułaskawieniu.

Zdaniem Berlińskiego biegli którzy na potrzeby postępowania wykonawczego sporządzali opinie psychiatryczne, stwierdzili u mężczyzny niepełnosprawność intelektualną. Uznali, że ma on ograniczoną poczytalność i przez to ograniczone rozumienie skutków swojego postępowania.

Niepełnosprawny 26-latek dokonał kradzieży

Niepełnosprawny 26-latek do więzienia trafił pod koniec sierpnia 2012 r. w związku z prawomocnymi wyrokami w sprawach o kradzieże. Mężczyzna dokonał przestępstw podczas zbierania złomu, bo oprócz metalowych odpadów zabierał z posesji m.in. rowery, wózki i pralki. W latach 2008-12 dokonał 16 takich kradzieży, na łączną sumę 10 tys. zł.

Wyroki odbywał najpierw w Potulicach, potem został przeniesiony do Aresztu Śledczego w Koszalinie w związku z kolejnym procesem o kradzieże przed kołobrzeskim sądem.

Kołobrzeski sąd wstrzymał niedawno wykonanie wszystkich orzeczonych wobec 26-latka wyroków. Zrobił to na wniosek jego obrońcy. Agatowski przebywa w ośrodku terapeutycznym w Kołobrzegu.

Dowiedz się więcej na temat: Radosław Agatowski | wyrok | kradzież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje