Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": 3,5 mln zł z kasy MON na cyberklasy

Resort obrony narodowej dofinansuje powstanie klas o specjalności cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Program MON "CYBER. MIL z klasą" rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". Jak podaje dziennik, absolwenci cyberklas mają otrzymać dodatkowe punkty w trakcie rozmów kwalifikacyjnych na studia wojskowe.

Jeszcze w tym miesiącu MON rozpocznie program "CYBER. MIL z klasą". Będą mogły wziąć w nim udział szkoły średnie, które utworzą klasy o specjalności cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Reklama

Jak informuje "Rzeczpospolita, w tym roku w całej Polsce może powstać 15 takich klas - po jednej w szkole, w poprzednim roku pilotażowo pierwsza ruszyła w Łowiczu (woj. łódzkie). Klasa została utworzona we współpracy z Politechniką Łódzką oraz Polską Grupą Zbrojeniową w LO im. Józefa Chełmońskiego.

Dziennik, powołując się na informacje z MON, zaznacza, że każda klasa może liczyć 10-15 osób. "Resort nie tylko obejmie je patronatem, ale przede wszystkim dofinansuje. Szkoła będzie mogła dostać pieniądze na wyposażenie sali informatycznej (maksymalnie 80 proc. poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 200 tys. zł) i wynagrodzenie nauczycieli - specjalistów (60 tys. zł)" - czytamy w artykule.

"Rz" informuje również, że w tym roku w budżecie MON na realizację tego programu zaplanowano prawie 3,5 mln zł.

Absolwenci z dodatkowymi punktami na studia wojskowe

Cyberklasy mają powstać głównie w szkołach zlokalizowanych w miastach do 100 tys. mieszkańców. Warunkiem ma być też to, że będą to placówki publiczne już realizujące program z matematyki, informatyki oraz fizyki na poziomie rozszerzonym, a jej absolwenci osiągają dobre wyniki na maturze z matematyki.

"Ministerstwo liczy też, że taka szkoła nawiąże też współpracę z uczelnią wyższą 'mającą w ofercie edukacyjnej przedmioty z zakresu matematyki lub informatyki albo z instytutem naukowo-badawczym'" - czytamy.

Z informacji "Rz" wynika również, że absolwenci klas o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne będą preferowani w trakcie rekrutacji na studia wojskowe oraz otrzymają dodatkowe punkty w trakcie rozmów kwalifikacyjnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL