Reklama

Reklama

Ryzyko powodzi i podtopień. Premier: Razem z MSiWA monitorujemy sprawę

W zlewniach Pilicy i Bzury w województwie łódzkim poziom wód wzbiera powyżej stanu ostrzegawczego. IMGW wydał alerty hydrologiczne już dla siedmiu regionów. - Gwałtowna odwilż niesie poważne ryzyko lokalnych powodzi i podtopień - przyznał premier Mateusz Morawiecki, dodając, że rząd monitoruje sytuację.

W sobotę po południu już w siedmiu województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim, śląskim, mazowieckim i łódzkim obowiązuje alert hydrologiczny IMGW drugiego stopnia. Ze względu na spływ wód roztopowych możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. Nadal niebezpieczna sytuacja jest również w dolnej Odrze w woj. zachodniopomorskim.

Reklama

"W związku ze spływem wód roztopowych, w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych, szczególnie w zlewniach: Ślęzy, Kaczawy, Baryczy" - informowało w sobotę rano IMGW.

Po południu taki alert wydano także dla zlewni Pilicy i Bzury oraz dla ujściowego odcinka Odry, czyli woj. łódzkiego i mazowieckiego. 

"W zlewniach Pilicy i Bzury przewiduje się wzrost poziomu wody związany z topnieniem śniegu. Na Pilicy w Sulejowie poziom wody będzie wzrastał powyżej stanu ostrzegawczego w wyniku spływu wód roztopowych i utrzymującego się piętrzenia lodowego" - poinformował dyżurny synoptyk hydrolog Michał Ceran z Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie.

Hydrolodzy ocenili, że prawdopodobieństwo przekroczenia stanów ostrzegawczych na dopływach Pilicy i Bzury wynosi 90 proc.

Premier Morawiecki zabrał głos

"Gwałtowna odwilż niesie poważne ryzyko lokalnych powodzi i podtopień. Właśnie rozmawiałem w tej sprawie z min. Mariuszem Kamińskim. Razem z MSiWA monitorujemy sprawę i będziemy podejmować wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa" - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. 

Dla dolnej Odry w woj. zachodniopomorskim do jutra zostało przedłużone ostrzeżenie stopnia trzeciego.

Jak wyjaśnia IMGW, w związku z utrzymującym się oddziaływaniem zjawisk lodowych na Odrze w rejonie Widuchowej, w ciągu najbliższej doby, nadal mogą występować wahania stanów wody powyżej stanu alarmowego. 

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje