Reklama

Reklama

Ruszył system rejestracji na Światowe Dni Młodzieży

Uruchomiony został elektroniczny system rejestracji dla zainteresowanych udziałem w Światowych Dniach Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Pierwszy zarejestrował się papież Franciszek.

Młodzi ludzie z Archidiecezji Krakowskiej, chcąc zachęcić do przyjazdu na spotkanie z papieżem młodzież z całego świata, zatańczyli na Rynku Głównym poloneza. Wśród tańczących były m.in. siostry zakonne i krakowanie, którzy dołączyli spontanicznie.

Światowe dni młodzieży za rok

Wcześniej uruchomiony został elektroniczny zegar, który rozpoczął odmierzanie 366 dni oraz godziny i minuty do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Jak podkreślił metropolita krakowski kard. Dziwisz, zegar to nie tylko zabawa, ale wezwanie, "abyśmy dobrze samych siebie przygotowali do ŚDM" i przygotowali się na przyjęcie w Krakowie młodzieży z całego świata.

Reklama

Świeże spojrzenie na Kościół

Podczas mszy św. odprawionej w Bazylice Mariackiej kardynał przypomniał, że pomysł organizowania Światowych Dni Młodzieży wyszedł od Jana Pawła II, który nazywał młodych ludzi "nadzieją Kościoła" i "stróżami poranka, czuwającymi o świcie trzeciego tysiąclecia". Podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży będą "wielkim świętem wiary dla młodych z całego świata, ale tym świętem będzie żył cały Kościół i nie tylko młodzi chrześcijanie".

- Potrzeba nam takiego świeżego spojrzenia na Kościół, który jest darem zmartwychwstałego Pana dla świata, dla wszystkich pokoleń. Potrzeba nam entuzjazmu wiary, bo nieraz ten entuzjazm przygasa pod popiołami codziennych trudności, słabości także ludzi Kościoła - mówił kard. Dziwisz.

Przybędą z całego świata

Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Metropolita krakowski wyraził nadzieję, że dzięki obecności młodych z całego świata "to ewangeliczne błogosławieństwo z jeszcze większą mocą zabrzmi w naszym niespokojnym, często nieludzkim i niemiłosiernym świecie".

Jan Paweł II zainicjował wydarzenie

- Drodzy przyjaciele! Liczymy na waszą obecność w Polsce i Krakowie za rok. Liczymy na wasz zapał i entuzjazm. Liczymy na wasze pragnienie poznania kraju i miasta świętego papieża Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży, duchowego przewodnika milionów chrześcijan, który nie przestał pełnić swojej misji z chwilą odejścia do domu Ojca dziesięć lat temu - mówił kard Dziwisz.

Dodał, że za rok będzie w Krakowie papież Franciszek, który "pragnie, aby było w nas więcej radości z życia Ewangelią" i "aby pośród nas było więcej solidarności i miłosierdzia, aby Kościół był Kościołem ubogich i dla ubogich".

Uczymy się wolności

Kard. Dziwisz przypomniał, że Polska w swej ponadtysiącletniej historii przeżywała trudne chwile.

- W ubiegłym wieku naziści - nieprzyjaciele Boga i człowieka - wznieśli straszliwy obóz zagłady w Auschwitz, bezczeszcząc Boga, depcząc godność człowieka, bezczeszcząc naszą ziemię. (...) Przeszliśmy przez Morze Czerwone komunizmu - totalitarnego, zakłamanego i bezbożnego systemu, który obiecywał zbudować raj na ziemi, a pozostawił po sobie duchowe i materialne ruiny. Dziś żyjemy w wolnej Polsce i cierpliwie uczymy się, jak odpowiedzialnie korzystać z wolności - powiedział kardynał. 

- Mamy wielką nadzieję, że Światowy Dzień Młodzieży 2016 jeszcze bardziej otworzy nas na Kościół powszechny i na świat. Jako chrześcijanie jesteśmy przecież odpowiedzialni za losy świata, by było w nim więcej braterstwa, solidarności i pokoju - dodał.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

10 proc. rabatu

Rejestracja zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie www.krakow2016.com. Pakiety pielgrzyma: A, B i C są przeznaczone dla osób, zainteresowanych transportem, wyżywieniem i zakwaterowaniem w Krakowie. Najdroższy z nich ma wartość 690 zł, najtańszy - 150 zł. Młodzież polska, która zdecyduje się na udział w pełnym tygodniu wydarzeń, będzie mieć 10 proc. rabatu.

Grupy parafialne, duszpasterstwa, wspólnoty, a także osoby indywidualne, które chcą przyjechać na ŚDM2016 powinni zgłosić się do Diecezjalnych Centrów ŚDM. To one będą rejestrować tzw. makrogrupy liczące do 5 tys. osób, które później zostaną podzielone na podgrupy po maksymalnie 150 osób każda.

Pielgrzymi z zagranicy będą się organizować przy Konferencjach Episkopatów danego kraju, a wspólnoty międzynarodowe mogą być rejestrowane przez swoje centrale.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy