Reklama

Reklama

Rozpoczęto procedurę wydalenia Rosjanki, która działała przeciwko Polsce

Na wniosek ABW wszczęto procedurę wydalenia z terytorium Polski zatrzymanej w czwartek obywatelki Cypru i Rosji Anastazji Z. - poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Według ABW brała ona udział w wojnie informacyjnej przeciwko Polsce.

Żaryn dodał, że Rosjanka została też objęta zakazem wjazdu do Polski.

Z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych wynika, że "Anastazja Z. inspirowała prorosyjskie środowiska do określonych zachowań leżących w interesie Federacji Rosyjskiej oraz przekazywała im do realizacji dyrektywy rosyjskich instytucji ściśle związanych z władzami tego kraju".

Jak wskazał Żaryn, z ustaleń ABW wynika, że Anastazja Z. była jedną z osób, które podejmowały aktywność wpisującą się w priorytetowe cele rosyjskiej wojny informacyjnej przeciwko Polsce. "Rosjanka prowadziła, na zlecenie czynników rządowych Federacji Rosyjskiej, kuluarowe działania zmierzające do konsolidacji środowisk prorosyjskich w RP w zakresie kwestionowania i podważania polskiej polityki historycznej i zastępowania jej narracją rosyjską" - wyjaśnił Żaryn.

Reklama

Ustalenia ABW

Żaryn podkreślił, że czynności zostały przeprowadzone w wyniku działań ABW "w efekcie których rozpoczęto procedurę wydalenia z Polski Jekateriny C. oraz objęto zakazem wjazdu na polskie terytorium cztery inne osoby, w tym Anastazję Z".

Żaryn podczas konferencji prasowej wskazał też, że obie Rosjanki zostały objęte zakazem wjazdu na terytorium Polski.

Jak dodał rzecznik ministra, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustaliła, że zatrzymana w czwartek Anastazja Z. była w grupie osób prowadzących działania hybrydowe w Polsce. "Były to działania związane z realizacją interesów Kremla. Szczególnym obszarem jej działań była kwestia współpracy ze środowiskami prorosyjskimi w Polsce i próba ich konsolidacji wokół działań o charakterze propagandy historycznej" - wskazał.

Żaryn zaznaczył też, że Anastazja Z. prowadziła działania zachęcające do propagowania rosyjskiej wersji historii i utrudniania prowadzenia polityki historycznej przez państwo Polskie.

Podkreślił, że zatrzymana Rosjanka była w bezpośrednim kontakcie z organizacjami prorosyjskimi w Polsce. "Przekazywała im instrukcje i wytyczne, jakie działania podejmować na rzecz Federacji Rosyjskiej. Instrukcje otrzymywała wprost z oficjalnych instytucji Rosji" - dodał.

W czwartek ABW zatrzymała obywatelkę Rosji Jekaterinę C., dodatkowo cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski. Według ABW, osoby te brały udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy