Reklama

Reklama

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Projekt ustawy trafił do konsultacji

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Projekt ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Pieniądze, dokładnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku 12-36 miesięcy, będą wypłacane w 12 lub 24 ratach po 1000 lub 500 zł. Mają przysługiwać aktualnym i przyszłym rodzicom.

Według minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to inwestycja w rodzinę i wzmocnienie społecznego kapitału ludzkiego

- Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia - w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko - powiedziała minister. - Wiemy, że dostęp do opieki nad maluchem jest kwestią niezwykle ważną dla rodziców. W ten sposób odpowiadamy na realne potrzeby rodzin, również rodzin adopcyjnych - dodała.

Reklama

Wypłacane co miesiąc

Kapitał będzie wypłacany w częściach miesięcznych wynoszących z założenia 500 zł. Rodzice pozostający w związku małżeńskim będą mogli samodzielnie wskazać, czy chcą go otrzymywać w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Świadczenie przysługiwać będzie bez względu na dochód.

Za prowadzenie postępowania w sprawie przyznania świadczenia i za jego wypłatę odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj więcej na polsatnews.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje