Reklama

Reklama

RMF24: Śledztwo ws. więzień CIA w Polsce do umorzenia. Treść uzasadnienia wzbudzi kontrowersje

Śledztwo w sprawie więzień CIA w Polsce będzie umorzone - dowiedzieli się dziennikarze śledczy radia RMF FM. Dojdzie do tego w najbliższych tygodniach. Postępowanie od prawie ośmiu lat prowadzi prokuratura apelacyjna, a teraz regionalna w Krakowie. Bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, podejrzewanych o terroryzm.

Oficjalnie śledztwo trwa do połowy kwietnia, ale decyzja o jego umorzeniu jest już przesądzona - informuje RMF FM.

Śledczy, według ustaleń dziennikarzy radia, uznali, że nie zdobędą już nowych informacji, ani nowych dowodów, które mogłyby wpłynąć na losy postępowania.

Chodzi głównie o odpowiedź ze strony Amerykanów - do tej pory odmówili oni pomocy prawnej w sprawie pięciu z sześciu wysłanych wniosków. Są już informacje, że ostatni również nie zostanie zrealizowany. Oznacza to, że ustalenie ewentualnych winnych nie będzie możliwe.

Reklama

Zarzuty w tym śledztwie usłyszała jedna osoba. Według informacji radia RMF FM, nie będzie oskarżona. Dowodów jest zbyt mało, by podejrzanego stawiać przed sądem.

Jak ustalili dziennikarze radia RMF FM, wiele elementów treści uzasadnienia decyzji o umorzeniu postępowania wzbudzi kontrowersje. W uzasadnieniu mają bowiem znaleźć się informacje, że więźnia CIA w Polsce istniały.

Do tej pory nie było oficjalnego potwierdzenia. Teraz mają się znaleźć w materiałach zamykających śledztwo.

Marek Balawajder Krzysztof Zasada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje