Reklama

Reklama

RMF24: Samorządy boją się tańszych godzin w przedszkolach

Samorządowcy proszą prezydenta o zawetowanie ustawy, dzięki której rodzice będą płacić mniej za pobyt dzieci w przedszkolu. Mniej, czyli dokładnie złotówkę za każdą godzinę powyżej pięciu godzin bezpłatnych.

Jak mówi reporterce RMF FM Agnieszce Burzyńskiej Mariusz Poznański, szef Związku Gmin Wiejskich, samorządowcy chcą zamienić zapis o rządowej dotacji na ten cel na subwencję. Czym to się różni? Jak tłumaczy Poznański, subwencja to pieniądze gwarantowane, których można dochodzić przed sądem, a dotacja to niepewność.

Reklama

- Rząd zawsze będzie mógł się z tego wycofać i powiedzieć: "W tym roku nie mamy 300, mamy 100 milionów - przepraszamy" - mówi szef Związku Gmin Wiejskich.

Niepokój samorządowców wzbudzają również wyliczenia rządu. Twierdzi on bowiem, że mimo obniżenia opłat dla rodziców gminy nie będą musiały dopłacać do tańszych godzin, bo różnicę pokryje dotacja.

Z wyliczeń samorządów wynika co innego. - Tam, gdzie stawka była 3,5 złotego na przykład, już te pieniądze z dotacji nie wystarczą danej gminie - podkreśla Poznański.

Stąd hasło: prezydencie, ratuj! Na podjęcie decyzji Bronisław Komorowski ma jeszcze 10 dni.

Agnieszka Burzyńska

Edyta Bieńczak

Dowiedz się więcej na temat: przedszkola | samorządy | Bronisław Komorowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje