Reklama

Reklama

RMF24: Nowe tropy ws. popiołów z krematorium obozu Birkenau

Krakowski IPN rozpoczął badanie miejsc, do których hitlerowcy wywozili popioły z krematorium obozu Birkenau - dowiedział się reporter RMF FM. Wiadomo, że były one wysypywane w okolicach stawów w Brzezince, ale inny trop prowadzi do zakola Wisły.

"Największą część popiołów wywieziono ciężarówkami do Wisły, która płynie około kilometra od ogrodzenia obozu. Nasze działania zmierzają do zidentyfikowania wszystkich tych miejsc i podjęcia próby oszacowania ilości popiołu, który został wywieziony na pola i miejsc, z których były one wyrzucane do Wisły" -  mówi Łukasz Gramz prowadzący śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w byłym obozie Auschwitz-Birkenau.

Reklama

"Chcemy przeprowadzić nieinwazyjne badania, z wykorzystaniem technologii satelitarnej. Będą to badania geologiczne, które pozwolą na zidentyfikowanie takich miejsc" - tłumaczy Gramz.

"To miejsce, gdzie wyrzucono najwięcej prochów, może się znajdować najprawdopodobniej w zachodniej części, patrząc od obozu KL Birkenau. Teraz są to tereny strefy ochronnej obozu, wiec tego rodzaju działania są jak najbardziej możliwe" - podkreśla. 

Maciej GrzybDowiedz się więcej na temat: Auschwitz-Birkenau | IPN

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne