Reklama

Reklama

RMF24: Jest doniesienie do prokuratury w sprawie niegospodarności w stadninach koni

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel i szef Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki złożyli do prokuratury doniesienie w sprawie niegospodarności w stadninach koni w Janowie Podlaskim i Michałowie i narażenia skarbu państwa na straty. Prezesi stadnin - Marek Trela i Jerzy Białobok, zostali zwolnieni ze stanowisk 19 lutego. Nie wykluczają pozwu w tej sprawie.

Szef resortu rolnictwa i prezes Agencji Nieruchomości Rolnych twierdzą, że dochodziło do poważnych nieprawidłowości przy organizacji Dni Konia Arabskiego, które odbywają się w Janowie Podlaskim. Umowa z zewnętrzną firmą, która obsługiwała te prestiżową imprezę miała być skonstruowana tak, że narażała stadniny na spore straty.

Ponadto, jak przekonywał minister Krzysztof Jurgiel, ośrodki w Janowie i Michałowie ponosiły nieuzasadnione koszty oraz źle wyceniały konie. 

Okoliczności dymisji prezesów stadnin

Prezesi zostali zdymisjonowali przez prezesa ANR Waldemara Humięckiego 19 lutego. Początkowo Agencja nie podała uzasadnienia tej decyzji, pojawiła się ona po kilku dniach, a głównym powodem była "utrata zaufania". Odwołanie szefów stadnin spotkało się z oburzeniem środowiska w kraju i zagranicą, wiele krytycznych głosów padło ze strony polityków opozycji i mediów.

Reklama

Odwołani prezesi i inspektor hodowli koni przyznają, że zarzuty pod ich adresem "są bezzasadne". Dodają, że zarządy obu spółek - stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie - przez wszystkie lata działalności otrzymywały absolutorium i  przynosiły zyski. Szacowany wynik finansowy za 2015 r. w Janowie - to 3,2 mln zł, a w spółce w Michałowie - 2,3 mln zł.

Janowską stadniną kieruje obecnie Marek Skomorowski, w przeszłości m.in. zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR, z wykształcenia ekonomista. P.o. prezesa w Stadninie Koni Michałów została Anna Durmała, która jest zootechnikiem.

(dp)

Paweł Balinowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje