Reklama

Reklama

RMF24: Afera korupcyjna na Podkarpaciu. CBA przeszukało gabinet prokurator

Spektakularna akcja CBA w siedzibie Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. Jak ustalili reporterzy śledczy RMF FM, agenci weszli do gabinetu jednej z prokuratorek, przeszukali go, a potem zabezpieczyli dokumenty.

Według  informacji reporterów radia RMF FM, szef rzeszowskiej Apelacji zawiesił w czynnościach tę prokurator.

Reklama

Przeszukanie to element trwającej od wczoraj operacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W aferę korupcyjną zamieszanych jest kilkanaście osób - polityków, urzędników i biznesmenów. Zamieszani w nią mogą być również najważniejsi prokuratorzy na Podkarpaciu - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM. 

Informacje o przeszukaniu w gabinecie prok. Habało potwierdził w rozmowie z reporterem RMF FM Markiem Balawajdrem rzecznik Prokuratury Generalnej Maciej Kujawski. - Prokurator Generalny podjął decyzję o zawieszeniu jej (szefowej rzeszowskiej prokuratury - przyp. red.) w czynnościach. To oznacza, że zostanie odsunięta od wykonywania obowiązków szefa i jej obowiązki przejmą zastępcy prokuratora apelacyjnego w Rzeszowie - podkreślił. 

Kujawski dodał, że postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie nie zostało jeszcze wszczęte. - Natomiast wszystko wskazuje na to, że taka decyzja zostanie podjęta. To jest uzależnione od materiałów, które przekaże nam Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, która prowadzi w tej sprawie śledztwo - podkreślił.

Na pytanie, czy agenci CBA zabezpieczyli dokumenty w siedzibie Prokuratury Apelacyjnej, Kujawski odpowiada: "Wszelkich informacji na temat samego postępowania może udzielić Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. My podjęliśmy tylko decyzję kadrową, która ma wyjaśnić rolę i rodzaj przewinień, których mogła dopuścić się szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie".

Habało jest szefową Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie od 2007 roku. Na to stanowisko powołał ją Zbigniew Ćwiąkalski.

Przeszukania w mieszkaniach kolejnego śledczego

W aferę korupcyjną mogą być zamieszani najważniejsi prokuratorzy na Podkarpaciu. Po zawieszeniu szefowej apelacji w Rzeszowie, agenci CBA przeszukali i zabezpieczyli dokumenty w mieszkaniach jeszcze jednego śledczego. Jak dowiedzieli się reporterzy śledczy radia RMF FM, to przebywający już na emeryturze, wysoki rangą b prokurator z Rzeszowa, do niedawno doradca ministra sprawiedliwości.

W sprawę zamieszane znane postaci z Podkarpacia

Przypomnijmy, że wczoraj agenci CBA przeszukali m.in. biuro poselskie szefa klubu PSL Jana Burego. Przeszukano także mieszkanie posła oraz jego rodziców. Te działania to kontynuacja śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Chodzi o aferę z powoływaniem się na wpływy w resorcie infrastruktury i rozwoju kierowanym przez Elżbietę Bieńkowską.

Z kolei na początku tygodnia w związku z prowadzonym postępowaniem CBA przeszukało gabinet wiceministra infrastruktury, Zbigniewa Rynasiewicza. Wcześniej zatrzymano dwóch podkarpackich biznesmenów z branży paliwowej, którzy usłyszeli zarzuty powoływania się na wpływy u pierwszego zastępcy minister Elżbiety Bieńkowskiej. Wobec jednego z mężczyzn orzeczono areszt, który został zamieniony na kaucję w wysokości pół miliona złotych.

(mal)Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy