Reklama

Reklama

RMF FM: Budowa pomnika w Smoleńsku pod znakiem zapytania

"Deklarowana przez stronę rosyjską wola budowy pomnika nie znajduje potwierdzenia w działaniach" - taką informację reporterowi RMF FM przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort podkreśla, że "realizacja projektu może znacznie odsunąć się w czasie"

To odpowiedź na słowa ambasadora Rosji w Polsce, który w rozmowie z RMF FM stwierdził, że Polska od dwóch lat nie wraca do rozmów o wspólnym pomniku.

Rosjanie od 2013 roku podważają wyniki konkursu, w którym jednomyślnie wybrano projekt pomnika smoleńskiego. Został on zaakceptowany też przez rosyjskie ministerstwo kultury. Postępów nie przyniosło również spotkanie z kwietnia 2015 roku. Od tego czasu prace polsko-rosyjskiej grupy ekspertów zostały przerwane.

Resort podkreśla, że Polska nadal podtrzymuje wolę upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, i uważa, że międzynarodowe zobowiązania powinny być realizowane. Jednak sformułowanie o budowie znacznie odsuniętej  w czasie, to jasny sygnał, że pomnik na razie nie powstanie.

Reklama

Oświadczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Realizując decyzję wyrażoną przez Prezydentów Polski i Rosji, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w uzgodnieniu z Ministerstwem Kultury Rosji podjęło konkretne działania związane z opracowaniem założeń, a następnie przeprowadzeniem międzynarodowego konkursu na projekt pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia.

W konkursie rozstrzygniętym 30 marca 2012 r. zwyciężył - zgodny z regulaminem - projekt autorstwa A. Sołygi, D. Śmiechowskiego i D. Komorka. Należy w tym miejscu przypomnieć, że decyzja jurorów była jednomyślna, a projekt zaakceptowało rosyjskie Ministerstwo Kultury, które do prac w jury konkursowym delegowało swoich przedstawicieli.

Proces poddawania w wątpliwość wyników międzynarodowego konkursu rozpoczął się w 2013 r. i prace polsko-rosyjskiej grupy ekspertów nad tym projektem praktycznie ustały. Trzecie spotkanie polskich i rosyjskich ekspertów, które miało miejsce w kwietniu 2015 r. w Moskwie, nie przyniosło postępu w negocjacjach. Deklarowana przez stronę rosyjską wola realizacji projektu budowy pomnika nie znajduje niestety potwierdzenia w działaniach, dlatego należy liczyć się z tym, że realizacja projektu może znacznie odsunąć się w czasie.

Strona polska podtrzymuje wolę upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. i stoi na stanowisku, że podjęte na najwyższym szczeblu międzynarodowe zobowiązania powinny mieć charakter obowiązujący i powinny zostać zrealizowane.  

Patryk Michalski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje