Reklama

Reklama

Rekordowy wynik WOŚP

Ponad 32 mln zł wpłynęło na konto XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował Jerzy Owsiak w poniedziałek podczas happeningu w centrum Warszawy.

Podczas tegorocznej zbiórki padł rekord - zebrano najwięcej pieniędzy spośród dotychczasowych Finałów - dodał pomysłodawca tej akcji.

Reklama

W tej kwocie nie ma jeszcze około 1 mln 300 tys. złotych, uzyskanych z charytatywnych aukcji internetowych Allegro, z których część trwa - podkreślił. Owsiak podziękował wszystkim tym, którzy pomogli zorganizować tegoroczną zbiórkę pieniędzy. - Dziękujemy wam wszystkim, Orkiestra się rozliczyła - powiedział Owsiak.

- Zebrane pieniądze pozwolą nam wszystko zrealizować. Już je uruchamiamy. Pierwsze zakupy sprzętu medycznego będziemy robili w maju, a następne - te bardziej skomplikowane urządzenia - w listopadzie - powiedział dziennikarzom Owsiak.

W poniedziałek ulicami Warszawy przejechała platforma, z której rozbrzmiewała muzyka i świeciły światła. Młodzi ludzie, przebrani w kolorowe stroje, tańczyli i pozdrawiali mieszkańców miasta. Zaciekawieni przechodnie przystawali na chwilę; niektórzy robili zdjęcia.

XVI Finał WOŚP odbył się 13 stycznia 2008 roku, a jego celem była zbiórka pieniędzy na pomoc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi.

Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 r. Zbierano wówczas pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. W czasie kolejnych edycji - każda poświęcona była innemu celowi związanemu z chorymi dziećmi - zbierano fundusze m.in. na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych; ratowanie dzieci z chorobami serca; ratowanie życia noworodków; ratowanie życia dzieci z chorobami nerek; zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków) i pediatrii.

W ciągu 16 lat działalności Fundacja WOŚP zebrała i wydała na sprzęt medyczny ponad 80 mln USD. Fundacja do tej pory kupiła kilkanaście tysięcy nowoczesnych urządzeń medycznych dla szpitali i placówek zdrowotnych w całej Polsce.

Po każdym finale WOŚP przedstawia protokół z jego przebiegu w MSWiA. Na podstawie tego rozliczenia otrzymuje pozwolenie na przeprowadzenie kolejnego Finału. Na zakup sprzętu organizowane są przetargi.

Dowiedz się więcej na temat: zakup | owsiak | WOŚP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama