Reklama

Reklama

Referendum strajkowe w Przewozach Regionalnych

​W Przewozach Regionalnych rozpocznie się dziś referendum strajkowe. Powodem jest - jak informują związki zawodowe - brak dialogu z władzami spółki na temat paktu gwarancji pracowniczych.

Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek powiedział IAR, że w Przewozach Regionalnych zachodzą zmiany strukturalne, które grożą redukcją zatrudnienia. Ponadto marszałkowie województw wprowadzają konkurencyjne firmy, które przejmują przewozy i dlatego pracownicy obawiają się zwolnień. Tak np. stało się na Śląsku, gdzie powstały w grudniu Koleje Śląskie.
Według Miętka, związkowcom chodzi o to, by w przypadku powstania konkurencyjnej spółki wojewódzkiej, przejmowała ona pracowników Przewozów Regionalnych.
Leszek Miętek wyjaśniał, że związki oczekują podjęcia przez zarząd spółki rokowań sporu zbiorowego, a jeżeli to nie nastąpi, to od 14 sierpnia związki będą miały prawo podjąć strajk. Szef Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych podkreślał, że wciąż jest szansa na podjęcie rozmów, a ostateczny ruch - czyli strajk - jeszcze nie jest przesądzony.
Referendum strajkowe ma potrwać do 26 sierpnia. Mają w nim wziąć udział Związki Zawodowe Drużyn Konduktorskich, kolejarskiej "Solidarności", Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP a także związków zawodowych maszynistów.

Dowiedz się więcej na temat: strajk | kolej | referendum

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne