Reklama

Reklama

Rada Krajowa PO. Borys Budka zapowiada ofensywę programową

Ogłoszenie nowej ofensywy programowej PO - to jeden z celów Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, która rozpoczęła obrady w sobotę po godz. 10 w Warszawie.

Posiedzenie Rady Krajowej odbywa się w ATM Studio na stołecznym Wawrze. Ma zostać podzielone na dwie części - otwartą dla mediów oraz - co jest nowością w przypadku Platformy - zamkniętą, przeznaczoną na dyskusję wewnętrzną.

Jesienna ofensywa programowa

Reklama

Głównym celem obrad ma być rozpoczęcie jesiennej ofensywy programowej i organizacyjnej PO i Koalicji Obywatelskiej. - Będziemy rozmawiać o najbliższych wyzwaniach. Będziemy pokazywać, że podczas, gdy w Zjednoczonej Prawicy trwa wojna o wpływy, stanowiska i pieniądze, my odnosimy się do przyszłości - mówimy o kwestiach klimatycznych, walce z COVID-em. Będziemy mówić o propozycjach programowych dotyczących jawności życia publicznego" - zapowiedział Budka.

Jak dodał, przekaz sobotnich wystąpień ma być zbudowany wokół dwóch haseł: bezpieczeństwa i zaufania. - W ostatnim czasie to poczucie bezpieczeństwa spadło, ludzie czują się zagrożeni jeśli chodzi o służbę zdrowia, utratę miejsc pracy, jeśli chodzi o abdykację państwa i instytucji państwowych - podkreślił.

Budka dodał, że w Polsce trzeba odbudować zaufanie do instytucji państwa poprzez m.in. odpolitycznienie prokuratury, reformę służby skarbowej i powstanie "Centrów Obsługi Podatników". - Musimy zmienić filozofię, zbudować państwo, które ma zaufanie do obywateli - zaznaczył Budka.

Oprócz lidera PO wystąpić mają też: posłanka Izabela Leszczyna, która ma mówić o kondycji budżetu i propozycjach przebudowy finansów publicznych, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (samorząd i społeczeństwo obywatelskie), marszałek Senatu Tomasz Grodzki (służba zdrowia i walka z COVID-19) oraz europoseł Bartosz Arłukowicz (onkologia).

Za zamkniętymi drzwiami

Podczas części zamkniętej głos będą mogli zabrać m.in. działacze terenowi. - Po raz pierwszy od wielu lat będzie można normalnie, w sposób swobodny, zabrać głos na Radzie Krajowej - to jest przede wszystkim skierowane do tych osób, które nie są parlamentarzystami" - wyjaśnił Budka.

W części zamkniętej powołany ma zostać też sekretariat samorządowy, czyli forum współpracy Platformy z samorządowcami różnych szczebli.

Propozycje, które padną podczas sobotnich obrad, mają zostać później opracowane jako projekty ustaw klubu KO. W styczniu z kolei, w 20. rocznicę swego powstania, Platforma Obywatelska ma przyjąć nową deklarację ideową.

Ze względu na trudną sytuację związaną z koronawirusem sobotnia Rada Krajowa odbędzie się w formule "hybrydowej" - częściowo stacjonarnie, częściowo zdalnie. Zapewnione mają być ponadto odpowiednie odległości między uczestnikami obrad; obowiązkowe będą też maseczki, a każdemu, kto będzie wchodził na posiedzenie mierzona będzie temperatura.

Nowy szef klubu KO

W piątek klub Koalicji Obywatelskiej wybrał nowego przewodniczącego. Został nim bliski współpracownik Budki, także niedawny szef sztabu Rafała Trzaskowskiego, Cezary Tomczyk. Jak informował dziennikarz Interii Łukasz Szpyrka, w grze o stanowisko nowego szefa klubu Tomczyk był faworytem (więcej na ten temat TUTAJ).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje