Reklama

Reklama

Rada Biskupów Diecezjalnych obraduje na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze zebrała się we wtorek Rada Biskupów Diecezjalnych. Hierarchowie dyskutują o przygotowaniach do najważniejszych zbliżających się wydarzeń w życiu Kościoła – Światowych Dni Młodzieży i jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział dziennikarzom, że na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka mogą przyjechać nawet dwa miliony osób.

Reklama

- Spotkałem się ostatnio z sekretarzami generalnymi episkopatów Europy i z rzecznikami. Widać było wielkie zainteresowanie. Wydaje się, że musimy być przygotowani na najlepsze - powiedział rzecznik. Jak dodał, będzie to wyjątkowe spotkanie także ze względu na olbrzymie zainteresowanie mediów.

O przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży podczas rady biskupów diecezjalnych będzie mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki omówi trwające przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Rola Matki Bożej

Podczas dyskusji hierarchowie mają też poruszyć kwestie pracy i zadań Biura Prasowego Episkopatu wobec aktualnych wyzwań związanych z mediami. Tematem dyskusji biskupów będą także badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Ks. Rytel-Andrianik powiedział, że w tym kontekście będą omawiane szczególnie dwie kwestie - rola Matki Bożej w duszpasterstwie i sytuacja rodzin w Polsce.

Szczegóły obrad Rady Biskupów Diecezjalnych mają być przedstawione podczas popołudniowej konferencji prasowej.

Bracia w biskupstwie

Rzecznik episkopatu podkreślił, że biskupi od dziesięcioleci przyjeżdżają 25 sierpnia na Jasną Górę jako pielgrzymi - przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

- Przyjeżdżają żeby spotkać się jako bracia w biskupstwie (...) i po to, żeby wspólnie porozmawiać o bieżących sprawach z życia Kościoła - wskazał.

Podczas środowych uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej mszy św. będzie przewodniczył prymas polski abp Wojciech Polak, który także wygłosi homilię.

44 biskupów

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".

W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności". 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje